Miyeloblastik lösemi hastalarında BCR-ABL1 P210 taraması ve imatinib dirençli hastaların bcr abl1 geni mutasyonlarının dizilenmesi
Screening for BCR-ABL1 p210 in myeloblastic leukemia patients and sequencing of BCR-ABL1 gene mutations in imatinib-resistant patients
- Tez No: 929311
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İmatinib, BCR-ABL tirozin kinazı hedef alan küçük moleküllü bir inhibitör olarak işlev görmektedir. Kronik Myeloid Lösemi hastaları için birincil tedavi olarak kabul edilmiştir. İmatinib uygulanması, tam sitogenetik yanıt(TSY)oranında önemli bir artışa yol açar. (TSY) elde eden hastalarda minimal rezidüel hastalık, qRT-PCR kullanılarak belirlenebilir ve bu, hastaların daha ileri düzeyde sınıflandırılmasına olanak tanır. Bu tez, imatinib ile tedavi edilen kronik myeloid lösemi hastalarında moleküler izleme ile ilgili çeşitli yönlere odaklanmaktadır. Kronik myeloid lösemi hastalarında imatinib tedavisine başlanmasını takiben periferik kanda BCR-ABL transkript seviyelerinin ardışık analizi yoluyla, BCR-ABL transkriptlerinde önemli bir azalmanın esas olarak imatinib tedavisine başlandıktan sonraki 6 ay içinde meydana geldiği gözlemlenmiştir. İmatinib tedavisinden sonraki 6 aylık süreçte BCR-ABL transkript seviyesinde bir plato oluştuğu görülmektedir. İmatinib tedavisi gören kronik miyeloid lösemi hastalarında moleküler yanıt ile ilişkili belirteçleri araştırmak amacıyla, imatinib tedavisine başlayan kronik miyeloid lösemi hastalarının periferik kanındaki nükleuslu hücrelerde apoptoz ile ilişkili genlerin mRNA ekspresyonunu inceledik. Sonuçlarımız, tanı sırasında düşük seviyede imatinib tedavisinden sonraki 6 ayda daha iyi bir moleküler yanıt ile ilişkili olduğunu göstermektedir. İmatinib' e yanıt alınamayan 3 BCR-ABL hastası ve 1 kontrol olmak üzere toplam 4 örnekte Sanger dizilemesi gerçekleştirilmiştir. Tüm örnekler T315I mutasyonu açısından negatif sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Imatinib functions as a small molecule inhibitor targeting the BCR-ABL tyrosine kinase. It has been established as the primary treatment for all recently diagnosed chronic phase chronic myeloid leukemia patients. The administration of imatinib leads to a considerable occurrence of complete cytogenetic response. Minimal residual disease in patients with complete cytogenetic response can be determined by utilizing qRT-PCR, allowing for further stratification. This thesis focused on various aspects of molecular monitoring in patients with chronic myeloid leukemia treated with imatinib. Through sequential analysis of peripheral blood BCR-ABL transcript levels utilizing qRT-PCR in patients with chronic myeloid leukemia-initiating imatinib therapy, it was observed that the significant decrease in BCR-ABL transcripts primarily occurred within a span of 6 months following the initiation of imatinib treatment. It appears that a plateau in the BCR-ABL transcript level has been observed following 6 months of imatinib treatment, suggesting a consistent number of remaining BCR-ABL positive cells. To investigate markers linked to molecular response in chronic myeloid leukemia patients undergoing imatinib treatment, we examined the mRNA expression of apoptosis-related genes in peripheral blood nucleated cells from chronic myeloid leukemia patients starting imatinib therapy. Sanger sequencing was performed on totally 4 samples which consisted of 3 BCR-ABL patient samples and one control. All samples tested negative for the T315I mutation.