Üniversite öğrencilerinin engellilere yönelik algıları ile bilişsel ve duygulanımsal empati düzeylerinin incelenmesi
Investigation of university students' perceptions of the disabled and their cognitive and affective empathy levels
- Tez No: 929310
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma; üniversite öğrencilerinin engelli bireylere yönelik algıları ile bilişsel ve duygulanımsal empati düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nicel araştırma modeline uygun olarak betimsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; katılımcıların bireysel özelliklerine ilişkin verilere ulaşmak amacıyla Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Engelli Bireylere Yönelik Algı Ölçeği ile Bilişsel ve Duygulanımsal Empati Ölçeği kullanılmıştır. Örneklemin belirlenmesinde olasılıklı örnekleme yöntemlerinden küme örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Bu amaçla çalışma örneklemini; 2023-2024 eğitim yılı güz döneminde Kırıkkale Üniversitesi'nin on iki fakültesinde öğrenim gören öğrenciler yerleşme puan türlerine göre tabakalandırılarak Hukuk Fakültesi, Veteriner Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde lisans düzeyinde öğrenimine devam eden öğrencilerin gönüllü katılımları esas alınarak, beş fakülteden 970 öğrenci oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of university students towards individuals with disabilities and their cognitive and affective empathy levels. This study was carried out using descriptive method in accordance with the quantitative research model. In the study, socio-demographic information form, Perception Scale for Individuals with Disabilities and Cognitive and Affective Empathy Scale were used to obtain data on the individual characteristics of the participants.Cluster sampling method, one of the probability sampling methods, was used to determine the sample. For this purpose, the study sample consisted of 970 students from five faculties, based on the voluntary participation of the students studying at the Faculty of Law, Faculty of Veterinary Medicine, Faculty of Humanities and Social Sciences, Faculty of Health Sciences and Faculty of Fine Arts, stratified according to the placement score types in the fall semester of the 2023-2024 academic year.