Fatih Erdoğan'ın çocuk romanlarının alımlama estetiği bağlamında incelenmesi
An investigation of Fatih Erdoğan's children's novels in the context of reception aesthetics
  1. Tez No: 929395
  2. Yazar: HİDAYET BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, Fatih Erdoğan'ın çocuk romanlarının alımlama estetiği bağlamında incelenmesidir. Alımlama estetiği, edebî metinlerin araştırılması ve yorumlanması noktasında yazar veya metin merkezli kuramların aksine okuru ön plana alan bir kuramdır. Alımlama sürecinde metin ve okur arasında yazarın dışında bir ilişki başladığı söylenebilir. Bu kurama göre eserin anlamı, okurun birikimi ve okuma alışkanlığına bağlı olarak kendisinde oluşan duygu ve düşünceler çerçevesinde oluşmaktadır. Eser, her yeni okurla hatta aynı okurla farklı zamanlarda alımlandıkça yeni anlamlar kazanır. Çocuk edebiyatının merkezinde çocuklar olduğu için onlara yönelik hazırlanan metinlerde okurun rolü ve metne dahil olma olanakları bu açıdan önem taşımaktadır. Bu bağlamda araştırmada örneklem olarak seçilen Fatih Erdoğan'ın beş romanının çocuk okura yansımaları okur odaklı olarak ele alınıp değerlendirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizine başvurulmuştur. İlgili alan yazını taranarak alımlama estetiği kuramında ön plana çıkan kavramlara ve başlıklara ulaşılmıştır. Araştırmanın problem durumu doğrultusunda örnek eserler okunmuş ve elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Alımlama estetiğinin birer ölçüt olarak değerlendirilen kavramları çerçevesinde tespit edilen unsurlar yorumlanmış ve tartışılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre örnek eserler içerisinde alımlama estetiğinin izleri olduğu saptanmış ve çocuk okurlara göre yeni anlam katmanlarının oluşabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss the theory of reception aesthetics, which puts the reader at the forefront in the research and interpretation of literary texts, as opposed to author or text-centered theories. It can be said that in the process of reception, a relationship begins between the text and the reader apart from the author. The meaning of the work is formed within the framework of the feelings and thoughts formed in the reader depending on his/her knowledge and reading habits. The work gains new meanings as it is received with each new reader or even with the same reader at different times. Based on this context, it is aimed to introduce the reflections of reception aesthetics, which is a reader-centered approach, in Fatih Erdoğan's children's novels by focusing on the text. The data obtained were created according to the document analysis method, one of the qualitative research methods. The data sources of the research are articles, master's theses, magazines and books. Literature review was used to collect the data. The collected data were analyzed by content analysis. In line with the analyzed data, the reflections of reception aesthetics with the passages identified in the text were interpreted and classified under headings. According to the findings, it was determined that there are traces of reception aesthetics in the works and that new layers of meaning can be formed with different theories and readings of a work.