Vardiyalı çalışan hemşirelere verilen Akdeniz Diyet eğitiminin uyku kalitesi,fiziksel aktivite düzeyi,kan parametreleri ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkisi
Relationship between Mediterranean Diet education given to shift working nurses and sleep quality, physical activity level, blood parameters and anthropometric measurements
- Tez No: 929396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vardiya,ışık,melatonin,sıcaklık ve jet lag sirkadiyen ritmi etkileyen faktörlerdendir. Sirkadiyen ritmin bozulmasıyla; obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, metabolik sendrom ve kanser gibi hastalıkların görülmesi artmaktadır. Gece vardiyasındakilerin beslenme düzeni, egzersiz sıklığı ve uyku düzeni değişmektedir. Yağ ve kalori içeriği yüksek paketli gıdalara eğilim artmaktadır. Bu durum ele alındığında bel-kalça çevresinde artma, kan parametrelerinde bozulmalar görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; vardiyalı çalışan hemşirelerin, başlangıçtaki beden kitle indeksi, bel kalça oranı, kan parametreleri (Açlık kan şekeri, trigliserit, insülin, Homa-IR, LDL kolesterol, HDL kolesterol, Total kolesterol) Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Akdeniz Diyet Bağlılık Ölçeği Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeğinde Akdeniz diyet eğitimi verildikten 2 ay sonra etkisinin değerlendirilmesidir.Muğla'da özel bir hastanede çalışan 18-55 yaş vardiyalı 130 hemşirenin katıldığı kesitsel olarak planlanan bu araştırmada diyet eğitimi öncesi Akdeniz diyet bağlılığı,uyku kalitesi ve fiziksel aktivitesi Google anket formuyla toplanmıştır. Antropometrik ölçümleri hastane de mezura ve Tanita MC-180 ile gerçekleştirilmiştir. Kan alımı aynı hastanede gerçekleşmiştir. Hemşirelere Akdeniz diyeti sunumu yapılmıştır. Eğitimden 2 ay sonra aynı ölçümler tekrarlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilerde hemşirelere diyet eğitimi verildikten sonra Akdeniz diyet bağlılığı, Pıtssburgh Uyku Kalite İndeksi Uluslararası Fiziksel Aktivite düzeyi kadın hemşirelerde anlamlı artış gösterirken erkek hemşirelerde Akdeniz diyeti bağlılığı, Pıtssburgh Uyku Kalite İndeksinde anlamlı artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Shift, light, melatonin, temperature and jet lag are factors affecting circadian rhythm. With the disruption of circadian rhythm; the incidence of diseases such as obesity, Type 2 diabetes, heart diseases, hypertension, metabolic syndrome and cancer increases. The diet, exercise frequency and sleep patterns of those working night shifts change. There is an increasing tendency towards packaged foods with high fat and calorie content. When this situation is considered, an increase in waist-hip circumference and deterioration in blood parameters are observed. The purpose of this study; The aim of this study is to evaluation of the effect in the initial body mass index, waist-hip ratio, blood parameters (fasting blood sugar, triglyceride, insulin, Homa-IR, LDL cholesterol, HDL cholesterol, Total cholesterol), Pittsburgh Sleep Quality Index, Mediterranean Diet Adherence Scale and International Physical Activity Scale of nurses working in shifts 2 months after Mediterranean diet education. In this cross-sectional study planned with the participation of 130 nurses aged 18-55 working in a private hospital in Muğla, Mediterranean diet adherence, sleep quality and physical activity were collected with a Google survey form before the diet education. Anthropometric measurements were made in the hospital with a tape measure and Tanita MC-180. Blood samples were taken in the same hospital. The Mediterranean diet was presented to the nurses. The same measurements were repeated 2 months after the education. As a result of the study, after the nurses were given diet education, Mediterranean diet adherence, Pittsburgh Sleep Quality Index International Physical Activity level showed a significant increase in female nurses, while Mediterranean diet adherence, Pittsburgh Sleep Quality Index showed a significant increase in male nurses.