Parkinson tedavisinde kullanılan bazı ilaç etken maddelerinin insan serum proteinleri ile etkileşimlerinin analitik ve moleküler kenetlenme yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the interactions of some drug substances used in Parkinson's treatment with human serum proteins using analytical and molecular docking methods
  1. Tez No: 929411
  2. Yazar: SEVİNÇ AYLA ÖZSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir dopamin agonisti olan Bromokriptin (BRC) ve bir katekol-orto-metiltransferaz (KOMT) inhibitörü olan Entakapon'un (ENTA), kan dolaşımındaki başlıca taşıyıcı protein olan insan serum albümini (HSA) ile etkileşimlerinin incelenmesi için floresans ve UV-vis absorpsiyon spektroskopisi teknikleri kullanılmıştır. HSA'nın floresans sinyalindeki ligand (ENTA/BRC) kaynaklı değişiklikler ligand-HSA kompleks oluşumuna kanıt oluşturmaktadır. Stern-Volmer söndürme sabitinin artan sıcaklıklarla birlikte kademeli olarak azalması, hem ENTA-HSA etkileşimi hem de BRC-HSA etkileşimi için söndürme mekanizmasının statik mekanizma ile gerçekleştiğini işaret etmektedir. Ligand-HSA arasındaki statik söndürme mekanizması ve kompleks oluşumu Uv-vis absorpsiyon spektroskopisinden elde edilen bulgularla da doğrulanmıştır. Deneysel olarak elde edilen bağlanma sabiti değerleri ENTA-HSA ve BRC-HSA arasında orta dereceli bir bağlanma afinitesi olduğunu göstermektedir. Termodinamik parametrelerin analizi ile BRC-HSA ve ENTA-HSA bağlanmasında hidrofobik etkileşimler, H-bağları ve van der Waals kuvvetlerinin ana etkileşim kuvvetleri olduğu belirlenmiştir. Senkronize floresans ve üç boyutlu (3-D) floresans ölçümleriyle kaydedilen triptofan (Trp) ve tirozin (Tyr) kalıntılarının mikro çevresindeki değişiklikler ligand-HSA bağlanmasını doğrulamıştır. Ligand yer değiştirme çalışmaları ve moleküler kenetlenme analizleri sonucunda ENTA'nın HSA'ya bölge II üzerinden; BRC'nin ise bölge I üzerinden bağlanma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ENTA ve BRC'nin HSA bağlanmasına ilişkin elde edilen bu veriler daha etkili ve daha yüksek güvenlilik profiline sahip yeni moleküller ve yeni tedavi stratejilerinin tasarlanmasında araştırmacılara katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Fluorescence and UV-vis absorption spectroscopy techniques were used to study the interactions of Bromocriptine (BRC), a dopamine agonist, and Entacapone (ENTA), a catechol-o-methyl-transferase (COMT) inhibitor, with human serum albumin (HSA), the major carrier protein in the bloodstream. Ligand (ENTA/BRC)-induced changes in the fluorescence signal of HSA provide evidence for ligand-HSA complex formation. The gradual decrease in the Stern-Volmer quenching constant with increasing temperatures indicates that the quenching mechanism for both ENTA-HSA interaction and BRC-HSA interaction is static. The static quenching mechanism and complex formation between ligand-HSA were also confirmed by the findings obtained from UV-vis absorption spectroscopy. Experimentally obtained binding constant values indicate a moderate binding affinity between ENTA-HSA and BRC-HSA. Analysis of thermodynamic parameters determined that hydrophobic interactions, H-bonds and van der Waals forces are the main interaction forces in BRC-HSA and ENTA-HSA binding. Changes in the microenvironment of tryptophan (Trp) and tyrosine (Tyr) residues recorded with synchronous fluorescence and three dimensions (3-D) fluorescence measurements confirmed the ligand-HSA binding. As a result of ligand displacement studies and molecular docking analyses, it was concluded that ENTA is more likely to bind to HSA via site II, while BRC is more likely to bind via site I. These data obtained regarding the binding of ENTA and BRC to HSA will contribute to researchers in the design of new molecules with more effective and higher safety profiles and new treatment strategies.