Türk devlet ve yönetim yaklaşımları: Tipolojik sınıflandırma ve analiz
Turkish state and administration approaches: Typological classification and analysis
- Tez No: 929463
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Türk devlet ve yönetim yaklaşımları, tarih boyunca farklı Türk toplumlarındaki devlet ve yönetim olgularına yönelik getirilen açıklamalardır. Bu açıklamalardan bazıları herhangi bir tarihsel bilgiye dayanmaksızın yazarların ideal devlet tasarımları olarak kalmış, bazıları ise bilimsel teoriler haline getirilmiştir. Araştırmanın konusunu, Türk devlet ve yönetim yaklaşımlarının bu iki boyutu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, Türk yazarlar tarafından Türk devlet ve yönetim olgusu için yapılan açıklamalar, benzerliklerine ve farklılıklarına göre öncelikle yaklaşım gruplarında, daha sonra tipolojilerde ve en nihayetinde tipolojilerin ortak temasından hareketle kategoriler içerisinde sınıflandırılmıştır. Tipolojiler yaklaşım gruplarının kurucusu, baştemsilcisi ve diğer temsilcileri olarak saptanan toplam yüz yazarın eserlerinin çözümlenmesi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmada, Türk yazarlar tarafından geliştirilen Türk devlet ve yönetim yaklaşımlarının köken ve nitelik kategorisindeki altı tipoloji çatısında ve on yedi yaklaşım grubunda sınıflandırılabileceği ileri sürülmüştür. Bu tipolojik sınıflandırma denemesi, Türk devlet ve yönetim yaklaşımları alanında önemli bir birikimin olduğunu göstermiştir. İki kategorinin özellikleri değerlendirildiğinde; Türk devlet ve yönetim olgusunun kökenlerini Asya, Anadolu ve Orta Doğu coğrafyası merkezinde açıklayan yazarlar arasında temel ayrışmanın kadim devlet ve geç devlet yaklaşım gruplarında olduğu saptanmıştır. Türk devletlerinin yönetim tarzlarını ve toplum ile ilişkilerini inceleyen yazarlar ise çoğunlukla despotizm nitelendirmesinde bulunmuşlardır. Türk devlet ve yönetim olgusunun kökenini ve niteliği açıklayan kategorilere bir bütün haline bakıldığında, bu açıklamaların kadim devlet ve despotik devlet görüşleri etrafında yoğunlaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish state and administration approaches are explanations of state and administration phenomena in different Turkish societies throughout history. Some of these explanations remained as the ideal state models of the authors without any historical information, while others were turned into scientific theories. The subject of the research is these two dimensions of the Turkish state and administration approaches. In this context, the explanations made by Turkish writers regarding the Turkish state and administration phenomenon were classified first in approach groups according to their similarities and differences, then in typologies and finally in categories based on the common theme of the typologies. In the research, it was argued that Turkish state and administration approaches developed by Turkish authors can be classified under six typologies and seventeen approach groups in the origin and quality categories. This typological classification attempt has shown that there is a significant accumulation in the field of Turkish state and administration approaches. When the characteristics of the two categories are evaluated, it has been determined that the main distinction among the authors who explain the origins of the Turkish state and administration phenomenon in the geography of Asia, Anatolia and the Middle East is in the ancient state and early state approach groups. Authors who examine the administration styles of the Turkish states and their relations with society have mostly characterized them as despotism. When the categories explaining the origin and nature of the Turkish state and administration are examined as a whole, it is concluded that these explanations are concentrated around the views of the ancient state and the despotic state.