İnsansız hava araçları sorumluluk sigortası sözleşmesi
Contract of unmanned aerial systems liability insurance
- Tez No: 929472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsansız hava araçları, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren gelişmiş hava araçlarıdır. Önce yalnızca askeri alanda kullanılan insansız hava araçlarının daha sonra ticari ve sosyal pek çok alanda kullanımına başlanmıştır. İnsansız hava araçlarının kullanım alanlarının genişlemesi ile insansız hava araçlarının kullanımının üçüncü kişilerde meydana getirebileceği risklerin teminat altına alınabilmesi için bir sigorta düzenlemesi yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun bir sonucu olarak insansız hava aracı sahiplerine sigorta yaptırma zorunluluğu getirilmiş ve 30136 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik uyarınca İnsansız Hava Araçları için Sigorta poliçeleri düzenlenmiştir. Bu çalışmamızda insansız hava aracı sigortaları için temel kaynak olarak sigorta şirketleri tarafından kullanılan“Kiln Havacılık İnsansız Hava Aracı Sigorta Poliçe Metni”temel hükümleri çerçevesinde insansız hava aracı sigortalarının özellikleri ve sigorta sözleşmesi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde insansız hava aracı tanımlanarak insansız hava aracı kullanımından doğan sorumluluk incelenmiştir. İkinci bölümde ise insansız hava araçlarında sigorta sorumluluğu incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise insansız hava aracı sigorta sözleşmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles are advanced aerial vehicles that have entered our lives with the development of technology. First used in the military, unmanned aerial vehicles have later started to be used in many commercial and social areas. With the expansion of the areas of use for unmanned aerial vehicles, it has become necessary to make an insurance regulation in order to cover the risks that the use of unmanned aerial vehicles poses to third parties. As a result, unmanned aerial vehicle owners have been made obliged to have insurance and insurance policies have been issued for Unmanned Aerial Vehicles in accordance with the Regulation on Third Party Liability Insurance for Civil Aircraft published at the T.C. Resmi Gazete no 30136. In this study, the characteristics of unmanned aerial vehicle insurances and insurance contracts have been examined within the framework of the basic provisions of the“Kiln Aviation Unmanned Aerial Vehicle Insurance Policy Text”used by insurance companies as the main source for unmanned aerial vehicle insurances. The study consists of three sections; the first section defines unmanned aerial vehicles and examines the liability arising from the use of unmanned aerial vehicles. The second section examines the insurance liability in unmanned aerial vehicles. The third and last section examines the unmanned aerial vehicle insurance contract.