Gerçeğe aykırı haberden doğan hukukî sorumluluk
Legal liability arising from false news
- Tez No: 929476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızın temel konusunu gerçeğe aykırı haber yoluyla kişilik hakkının ihlali ve bundan doğan hukukî sorumluluk oluşturmaktadır. Toplum hayatının her alanında hakimiyet sağlayan teknoloji sayesinde habere erişim kolay ve hızlı hale gelmiştir. Bu durum bir avantaj olmakla birlikte kişilik hakkının ihlali noktasında bir dezavantaj olarak da karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı haber yoluyla kişilik hakkının ihlal edilmesi durumunda çatışan değerler arasında denge sağlanması noktasında başvurulabilecek bir kaynak sağlamaktır. Konu kapsamında, kişilik hakkı, kişilik hakkının konusu olan değerler, haber ve basın kavramları incelendikten sonra haber yoluyla kişilik hakkı ihlalleri üzerinde durulmuştur. Özellikle gerçeğe aykırılık unsuru üzerinde durularak ve yargı içtihatları ışığında gerçeğe aykırılık belirlemesi yapılırken esas alınan ölçütler ele alınmıştır. Çalışma kapsamında haber yoluyla ihlaller genel olarak ele alınarak kapsam sınırlı tutulmaya çalışılmıştır.Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişilik ve kişilik hakkı kavramları ile kişilik hakkının konusu olan değerler ve kişilik hakkı ihlalleri genel olarak incelenmiştir. Daha sonra konu ile bağlantısı dikkate alınarak haber ve basın kavramları ile basın özgürlüğü de birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde haber yolu ile kişilik hakkı ihlalleri, ifade ve basın özgürlüğü ile kişilik hakkının çatışması halinde üstünlük belirlemesinde dikkate alınan ölçütlere yer verilmiştir. Gerçeklik kavramı ve haberde aranan gerçeklik yüksek yargı içtihatları kapsamında ele alınmıştır. Son bölümde ise kişilik hakkının korunması yollarına ve hukuki sorumluluğa değinilmiştir. Bu kapsamda kişilik hakkı ihlal edilen kişinin dava hakkı, düzeltme ve cevap hakkı, bu hakları kullanırken uygulanması gereken usuller ve kişiliğin internet ortamındaki ihlallere karşı korunması incelenmiştir. Ayrıca konuyla bağlantısı sebebiyle bu bölümde unutulma hakkına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the violation of personal rights through false news and the resulting legal responsibility. Thanks to technology, which dominates all areas of social life, access to news has become easy and fast. While this is an advantage, it also poses a disadvantage in terms of the violation of personal rights. The purpose of this study is to provide a resource that can be used to balance conflicting values when personal rights are violated through news. Within the scope of the subject, the concepts of personal rights, the values that constitute the subject of personal rights, and the concepts of news and press are examined, followed by a focus on violations of personal rights through news. Particular emphasis is placed on the element of falsehood, and the criteria used in determining falsehood in light of judicial precedents are discussed. The study tries to keep the scope limited by addressing violations through news in general. Our study consists of three main sections. In the first section, the concepts of personality and personal rights, the values that constitute the subject of personal rights, and the violations of personal rights are examined in general. Additionally, considering its relevance to the subject, the concepts of news and press and the freedom of the press are discussed in the first section. In the second section, violations of personal rights through news, the criteria considered when determining the precedence of expression and press freedom over personal rights, are addressed. The concept of reality and the reality sought in news are discussed within the framework of higher court precedents. In the final section, the methods of protecting personal rights and legal responsibility are discussed. Within this scope, the right to sue of the person whose personal rights are violated, the right of correction and reply, the procedures to be followed when exercising these rights, and the protection of personality against violations in the internet environment are examined. Additionally, due to its relevance to the subject, the right to be forgotten is also addressed in this section.