Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Programında 2013 – 2023 yılları arasında yayınlanmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of graduate thesis published between 2013–2023 at Yildiz Technical University Curriculum and Instruction Department
- Tez No: 929477
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTEL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Programları ve Öğretim Programında 2013 – 2023 yılları arasında yayınlanmış olan çalışmaları incelemektir. Ulusal Tez Merkezinden indirilen tezler, doküman incelemesi ile 14 değişkene göre incelenmiş ve doküman analizi ile veriler analiz edilmiştir. YTÜ Eğitim Programları ve Öğretim programının en temel misyonu, fakülte öğrencilerini 21. yüzyıl becerilerine sahip nitelikli ve başarılı öğretmenler olarak yetiştirmektir. Bu misyon doğrultusunda YTÜ EPÖ programının amacı, ulusal ve uluslararası arenada eğitime yön veren bireyler yetiştirmektir. Bu amacın en belirgin göstergesi YTÜ EPÖ programında yetişen öğrencilerin yüksek lisans ve doktora tezleridir. Son on yıldır YTÜ EPÖ programında yapılmış olan lisansüstü tezlerin, eğitim alanında ulusal ve uluslararası arenada gündeme alınan konuları ele alıp almadığı ve eğitim gündemine ne derece yön verdiği bu araştırmanın problem durumunu oluşturmaktadır. Ayrıca alanda yapılmış çalışmaların bütüncül, sistematik ve detaylı olarak incelenmesi, tezlerin yoğunlaştığı ve ihmal ettiği noktaların belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışma, alandaki önemli sorunları tespit etmek isteyen araştırmacılar ve lisansüstü tez yazacak öğrenciler için bir rehber niteliği taşıması açısından alana katkı sağlayacaktır. Araştırmanın sonucuna göre son on yıl içinde tez sayılarında ciddi düşüş ve çıkışlar olduğu görülmüştür. Tezlerin 59'u yüksek lisans, 31'si doktora çalışmasıdır. Tezlerin 41'i nitel, 28'i nicel, 21'i ise karma araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tezlerde en çok kullanılan araştırma deseni ise tarama desenidir. Tezlerde en fazla tercih edilen örneklem grubunu öğrenciler oluşturmaktadır. Tezlerde veri toplama aracı olarak en fazla ölçekler, veri analiz yöntemi olarak da en fazla içerik analizi kullanılmıştır. En çok araştırma öğrenci özellikleri / akademi başarıları kategorisinde yapılmıştır. Bu kategoriden sonra en fazla eğitim programlarının incelenmesi / değerlendirilmesi kategorisinde tez yazılmıştır. Genel olarak tezlerde Matematik ve İngilizce branşları ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the studies published in the Educational Sciences Department of Yildiz Technical University, Curriculum and Instruction Program between 2013 and 2023. The theses downloaded from the National Thesis Center were examined according to 14 variables with document review and the data were analyzed with document analysis. The most basic mission of the YTU Curriculum and Instruction program is to train faculty students as qualified and successful teachers with 21st century skills. In line with this mission, the YTU EPÖ program aims to train individuals who lead education in the national and international arena. The most obvious indicator of this aim is the master's and doctoral theses of the students trained in the YTU EPÖ program. Whether the postgraduate theses written in the YTU EPÖ program in the last ten years address the issues brought to the agenda in the national and international arena in the field of education and to what extent they direct the educational agenda constitute the problem status of this research. In addition, a holistic, systematic and detailed examination of the studies conducted in the field will help determine the points where theses focus and neglect. This study will contribute to the field by being a guide for researchers who want to identify important problems in the field and students who will write postgraduate theses. According to the results of the research, it has been observed that there have been serious decreases and increases in the number of theses in the last ten years. 59 of the theses are master's and 31 are doctoral studies. 41 of the theses were conducted using qualitative, 28 were conducted using quantitative, and 21 were performed using mixed research methods. The most commonly used research design in theses is the survey design. Students constitute the most preferred sample group in theses. Scales were used the most as a data collection tool in theses, and content analysis was used the most as a data analysis method. The most research was conducted in the student characteristics / academic success category. After this category, the most theses were written in the examination/evaluation of educational programs category. In general, Mathematics and English branches come to the fore in theses.