Sorumlu liderliğin iş tatminine etkisinde tükenmişliğin aracı etkisi: Optik sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating effect of burnout on the effect of responsible leadership on job satisfaction: A study on optical industry employees
  1. Tez No: 929482
  2. Yazar: NAFİYE ÖZMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, optik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde sorumlu liderliğin iş tatminine etkisinde tükenmişliğin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, optik sektöründe çalışan profesyoneller arasından uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 392 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış olup, katılımcılara demografik bilgi formu, Sorumlu Liderlik Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Tatmini Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, sorumlu liderliğin çalışanların iş tatminini pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, sorumlu liderliğin tükenmişlik düzeylerini azalttığı ve tükenmişliğin iş tatminini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizi sonucunda, tükenmişliğin sorumlu liderlik ile iş tatmini arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, optik sektöründe sorumlu liderlik uygulamalarının çalışanların iş tatminini artırmada ve tükenmişlik düzeylerini azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir. Çalışma, sorumlu liderlik, tükenmişlik ve iş tatmini arasındaki ilişkileri bütüncül bir bakış açısıyla ele alması bakımından literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca, elde edilen sonuçlarının, optik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yöneticilerine, çalışan refahını artırmaya ve örgütsel etkinliği geliştirmeye yönelik stratejiler oluşturmaları konusunda yol gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of burnout in the effect of responsible leadership on job satisfaction in businesses operating in the optical sector. The research was conducted using a relational screening model. The sample of the study consists of 392 participants selected through convenience sampling among professionals working in the optical sector. A questionnaire method was used as the data collection tool, and participants were administered a demographic information form, Responsible Leadership Scale, Maslach Burnout Inventory, and Job Satisfaction Scale. The obtained data were analyzed using SPSS software. The research results showed that responsible leadership positively affects employees' job satisfaction. Additionally, it was found that responsible leadership reduces burnout levels, and burnout negatively affects job satisfaction. As a result of the mediation analysis, it was determined that burnout plays a partial mediating role in the relationship between responsible leadership and job satisfaction. These findings suggest that responsible leadership practices in the optical sector can be effective in increasing employees' job satisfaction and reducing burnout levels. The study contributes to the literature by addressing the relationships between responsible leadership, burnout, and job satisfaction from a holistic perspective. Furthermore, it is considered that the obtained results provide guidance to managers of businesses operating in the optical sector in developing strategies to increase employee well-being and improve organizational effectiveness.