Pandemi sonrası uygulanan aile eğitimlerinin eğitim yöneticileri perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of family educations implemented after the pandemic from the perspective of education administrators
- Tez No: 929481
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TABANCALI, DOÇ. DR. GÜLSÜN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Aile, içinde yaşanılan toplumun kültür, yaşam biçimi gibi normlarının ebeveynler tarafından yeni doğan bireylere aktarıldığı, bireyin bilişsel, psikolojik ve toplumsal kimliğinin oluştuğu ilk kurumdur. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarını yetişmedeki bilinçsiz yaklaşımı, çocukların okul başarısında ve okul aile iş birliği üzerinde birtakım sorunlar yaşanmasına neden olmakta ancak, aile eğitimleriyle bu tür sorunlar önlenebilmektedir. Covid-19 pandemisinden tüm dünya gibi Türkiye'de de aileler ve okullar büyük oranda etkilenmiştir. Bu çalışmada, pandemi sonrasında uygulanan aile eğitimlerinin okul-aile iş birliğine olan yansımalarının farklı eğitim kademelerinden devlet okullarında görev yapan okul yöneticilerinin deneyim, gözlem ve önerilerini içeren görüşlerinden yola çıkarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, durum çalışması deseninin bir alt türü olan, iç içe geçmiş çoklu durum deseninin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemlerine göre seçilen, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerinden toplam 20 okul yöneticisi, bu araştırmanın katılımcılarını oluşmaktadır. Bu araştırmada veriler, ilgili alan yazın ve uzman görüşlerinden yararlanarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak ve gözlem notları alınarak yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Toplanan veriler, MAXQDA24 programında, karşılaştırmalı tematik analiz yöntemi ile tümevarımsal olarak çözümlenmiştir. Analiz sonucunda“aile eğitimi”ve“okul aile iş birliğini etkileyen unsurlar”temalarının altında toplam yedi kategori ve yirmi bir kod elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar, okul aile iş birliğinde en belirleyici unsurun aile profili olduğuna yönelik görüş bildirmişlerdir. Katılımcıların bu görüşlerinde eğitim kademelerine göre değil, okul çevresinin sosyokültürel özelliklerine göre çeşitlilik gözlemlenmiştir. Katılımcıların görüşlerine göre, pandemi sürecinde teknolojinin bilinçsiz kullanımındaki artış, aile profili üzerinde birtakım olumsuzluklara neden olsa da çevrimiçi iletişim kanallarını etkin kullanan okullarda okul aile iş birliğinin, sanal iletişimi sağlayamayan okullara göre daha aktif işlediği anlaşılmaktadır. Katılımcıların ailelerden beklentileri ve aile eğitimi ihtiyacına yönelik görüşlerinin, görev yaptıkları okulların eğitim kademesine göre değişiklik gösterdiği, pandemi sonrasında verilen aile eğitimlerinin içeriklerinin de bu ihtiyaçlar doğrultusunda belirlendiği anlaşılmıştır. Katılımcıların görüşlerine göre pandemiden sonra en sık İstanbul Veli Akademileri kapsamında rehber öğretmenler tarafından eğitimler verildiği, katılımcıların eğitim içeriklerini yeterli buldukları fakat veli katılımının beklenen düzeyin altında kaldığı anlaşılmaktadır. Buna rağmen katılımcılar, aile eğitimlerine katılan velilerin okul aile iş birliğine daha aktif katıldığını belirtmiştir. Katılımcıların, aile eğitimlerini geliştirmek için sürece, içeriğe ve okul dışı kurumların desteğine yönelik önerileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is the primary institution where societal norms, such as culture and lifestyle, are transmitted by parents to children, shaping their cognitive, psychological, and social identity. The lack of awareness in parents' way of raising children may lead to issues in students' academic success and school-family collaboration. However, such challenges can be mitigated through family education programs. Like the rest of the world, families and schools in Türkiye were significantly affected by the COVID-19 pandemic. This study aims to examine the implications of post-pandemic family education programs on school-family collaboration by analyzing the experiences, observations, and recommendations of school administrators working in public schools across different educational levels. This research employs a qualitative design utilizing the embedded multiple-case method, a subtype of the case study approach. The study sample consists of 20 school administrators selected through criterion sampling and maximum variation sampling, representing different educational levels, including preschool, primary school, middle school, and secondary education. Data were collected through semi-structured interview questions developed by the researcher based on a review of the relevant literature and expert opinions, as well as through observation notes recorded during face-to-face interviews. The collected data were analyzed inductively using a comparative thematic analysis method via the MAXQDA24 software. The analysis yielded seven categories and twenty-one codes under the two main themes:“family education”and“factors influencing school-family collaboration.”According to the research findings, participants identified the family profile as the most critical determinant of school-family collaboration. It was observed that variations in perspectives were not based on educational levels but rather on the sociocultural characteristics of the school environment. Participants noted that while the increased unconscious use of technology during the pandemic had negative impact on families, schools that effectively utilized online communication channels demonstrated more active school-family collaboration compared to other schools. Participants' expectations from families and their perspectives on the necessity of family education varied depending on the educational level of the schools in which they worked. Consequently, the content of post-pandemic family education programs was shaped according to these specific needs. The findings also indicate that, following the pandemic, family education programs were most frequently conducted within the framework of the Istanbul Parents' Academies, primarily led by school counselors. Although participants found the content of these programs sufficient, they reported that parental participation remained below expectations. Despite this, it was observed that parents who attended these programs became more actively engaged in school-family collaboration. Additionally, participants provided suggestions for enhancing family education programs, emphasizing improvements in the process, content, and support from shareholders other than schools.