Sanatın digital dönüşümü: Çevrim içi ve fiziksel sergilerde temsiliyet ve sergileme pratikleri
The digital transformation of art: Representation and exhibition practices in online and physical exhibition
- Tez No: 929490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, sanatın dijital dönüşümü bağlamında çevrim içi ve fiziksel sergilerde temsiliyet ve sergileme pratikleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dijital sergileme örneği olarak Google Arts & Culture, fiziksel-dijital sergileme örneği olarak ise Dijital Deneyim Müzesi incelenmektedir. Tez çalışmasında, literatür taraması, nitel analiz ve örnek olay inceleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma, çevrim içi sergilerin erişilebilirlik, estetik algı ve izleyici etkileşimi üzerindeki etkilerini değerlendirirken; fiziksel sergilerin mekânsal deneyim ve duygusal bağ gibi unsurlardaki yeri analiz edilmektedir. Araştırma, çevrim içi düzenlenen sergilerin, izleyici etkileşimi, deneyimi açısından öne çıktığını, ayrıca sanatı geniş kitlelere ulaştırma kapasitesiyle sanatın demokratikleşmesine zemin hazırlayan katkılarının bulunduğunu ortaya koymaktadır Araştırma sonucunda, çevrim içi düzenlenen sergilerin fiziksel sergilere oranla daha geniş bir erişim ağına sahip olduğu ve izleyici katılımını global ölçekte artırdı gözlemlenmektedir. Fiziksel olarak düzenlenen sergiler, mekansal boyutta deneyim ve duygusal bir bağ unsurları açısından güçlü olsa da çevrimiçi sergileme pratikleri, sanatsal dijital dönüşüm sürecinde izleyici deneyimi ve erişilebilirlik açısından izleyicisine ve sanatçısına sağladığı katkılarla öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, ayrıca dijital sanatın temsiliyet biçimini dönüştürdüğü NFT gibi yenilikçi araçlarla sanatın her an gelişmekte olduğu ortamda yeni bir ekonomi oluşturmasına katkı sağladığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of digital transformation in art on representation and exhibition practices in both online and physical galleries. As part of the research, the Google Arts & Culture was analyzed as an example of digital exhibition, while the Dijital Deneyim Müzesi (Digital Experience Museum) was studied as an example of physical-digital exhibition. The thesis employs literature review, qualitative analysis, and case study methods. The research evaluates the impact of online exhibitions on accessibility, aesthetic perception, and audience interaction, while also analyzing the role of physical exhibitions in providing spatial experiences and fostering emotional connections. The study highlights that online exhibitions distinguish themselves through their capacity to foster audience interaction and engagement, while also contributing to the democratization of art by making it accessible to wider audiences. The findings indicate that online exhibitions provide a broader scope of accessibility and globally increase audience participation compared to physical exhibitions. Although physical exhibitions remain effective in providing spatial and emotional connections, online exhibition practices emerge as significant contributors to audience experience and accessibility in the process of artistic digital transformation. Furthermore, it has been observed that digital art redefines its modes of representation and, through innovative tools such as NFTs, contributes to the creation of a new economy in a rapidly transforming digital art ecosystem.