İstanbul Devlet Tiyatrosu çocuk oyunları afişlerinin artırılmış gerçeklik teknolojisi bağlamında yeniden tasarlanması
Redesigning posters of children's plays of Istanbul State Theater in the context of augmented reality technology
  1. Tez No: 929489
  2. Yazar: AYFER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Cumhuriyet dönemi öncesinde İstanbul Beyoğlu'nda başlayan tiyatro sanatı gelişme göstererek, 1949 yılında resmi olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları kurulmuştur. 1979 yılında ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda ilk çocuk oyunu sahnelenmiştir. Tiyatro, çocukların kişilik ve kimlik gelişiminde önemli bir sanattır. Türk çocuk tiyatrosu; Geleneksel Türk Tiyatrosu, Tanzimat Dönemi, Meşrutiyet Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olarak sınıflandırılmaktadır. Cumhuriyet döneminde çocuk tiyatrosu daha da önem kazanarak, çocukların gelişimsel düzeyleri göz önünde bulundurularak eserlerin yazılması ve sahnelenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu araştırmada; İstanbul Devlet Tiyatrosu çocuk oyunları afişlerinin artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yeniden tasarlanması amaçlanmaktadır. Araştırmanın sınırlılıklarını; 21. yüzyılda (2001 yılı ve sonrası) İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen çocuk oyunlarının afiş tasarımları oluşturmaktadır. Günümüze kadar on yedi sezon bulunmaktadır. On yedi sezondan; Mavi Pullu Balık (2002-2003), Dans Eden Eşek (2003-2004), Altın Kız (2004-2005), Don Kişot (2005-2006), Yıldız Tarihi (2006-2007), Mavi Saçlar Pembe Gözler (2007-2008), Değiştirilmiş Çocuk (2008-2009), Ben Bir Kurbağayım (2009-2010), Suçlu Avcısı Sam Smith (2010-2011), Kırmızı Şemsiye (2011-2012), Küçük Kara Balık (2013-2014), Çiçeğim Solmasın (2014-2015), Purnima ve Sırlar Ormanı (2015-2016), Sihirli Keman (2016-2017), Suşa ve Kiki Yer ile Gök Arasında (2020-2021), Güneşle Buluşmak İsteyen Adam (2021-2022), Masal Yolu (2022-2023) oyunları yeniden tasarlanmak için seçilmiştir. Tezin teorik ve teknik literatür taraması sonucundan ulaşılan bilgiler ışığında, çocuk tiyatro oyunu afişi tasarlama ölçütleri oluşturulmuştur. Oluşturulan ölçütlere göre; on yedi oyunun mevcut afişleri hem içerik hem biçimsel incelenmiştir. Bilgisayar destekli tasarım tekniği ile afişler Adobe Illustrator programında tasarlanmıştır. Yeniden tasarlanan afişler bilgisayar destekli animasyon tekniği ile Adobe After Effects programında hareketlendirilmiştir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi Artivive'da durağan ve hareketli afişlerin uygulaması yapılmıştır. Hareketli afiş tasarımlarında dikkat edilecek unsurlar bağlamında bu araştırmanın, literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Earlier than the Republican era, theater art began to develop in Istanbul's Beyoğlu district, and in 1949, the Turkish State Theaters were officially established under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Türkiye. In 1979, the first children's play was staged at the Istanbul State Theater. Theater is an important art form considering the personality and identity development of children. Turkish children's theater is classified into four periods: Traditional Turkish Theater, Tanzimat Period, Constitutional Period, and Republican Period. In the Republican era, children's theater gained more importance, emphasizing the need for writing and staging plays suitable for the developmental levels of children. This study aims to redesign the posters of Istanbul State Theater children's plays using augmented reality (AR) technology. The scope of the research is limited to the poster designs of children's plays staged at the Istanbul State Theater in the 21st century (from 2001- onwards). There are seventeen seasons until this day. From these seventeen seasons, the following plays have been selected for redesign: Mavi Pullu Balık (2002-2003), Dans Eden Eşek (2003-2004), Altın Kız (2004-2005), Don Kişot (2005-2006), Yıldız Tarihi (2006-2007), Mavi Saçlar Pembe Gözler (2007-2008), Değiştirilmiş Çocuk (2008-2009), Ben Bir Kurbağayım (2009-2010), Suçlu Avcısı Sam Smith (2010-2011), Kırmızı Şemsiye (2011-2012), Küçük Kara Balık (2013-2014), Çiçeğim Solmasın (2014-2015), Purnima ve Sırlar Ormanı (2015-2016), Sihirli Keman (2016-2017), Suşa ve Kiki Yer ile Gök Arasında (2020-2021), Güneşle Buluşmak İsteyen Adam (2021-2022), and Masal Yolu (2022-2023). Based on the findings of the theoretical and technical literature review conducted for the thesis, criteria for designing children's theater play posters have been established. According to these criteria, the existing posters of the seventeen plays have been analyzed both in terms of content and form. The posters were redesigned using computer-aided design techniques in Adobe Illustrator. The redesigned posters were animated using the computer-aided animation technique in Adobe After Effects. Both static and animated versions of the posters were implemented using the Artivive platform, which integrates augmented reality technology. It is anticipated that this study, focusing on critical considerations for moving poster designs, will contribute to the existing literature.