İmam hatip lisesi öğrencilerinin siyer ve tarih algıları ( Kahramanmaraş örneği)
Perception of imam hatip high school students on siyer and history (Kahramanmaraş example)
- Tez No: 929509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Lise yıllarına denk gelen ergenlik, tabiatı itibariyle sorunlu bir evre olarak kabul edilir. Aslında bu sorunlu evre denilen dönem özünde problemli veya sıkıntılı dönem olarak anlaşılmamalıdır. İniş ve çıkışların çok fazla olduğu zaman dilimi olarak ifade etmek daha doğrudur. İnanç alanında ciddi atılımların yapıldığı, dini düşüncenin yeniden şekillendiği; kimlik karmaşasının yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Bu yüzden bu evreyi sağlıklı ve güvenli bir şekilde atlatmak için öğrencilerin dine olan bakış açılarının da sağlıklı olması gerekir. Bu sebeple İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin Siyer algılarını, dini yaşama hassasiyetlerini, Hz. Muhammed ile ilgili fikirlerini öğrenmek, oldukça önemli bir konudur. Bu araştırma, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Siyer ve İslâm Tarih algılarını tespit etmek maksadıyla üç ana bölümden oluşan anket soruları ile yapılan bir çalışma olup gençleri daha iyi tanımaya yöneliktir. Bu çalışma Kahramanmaraş ili içerisinde Dulkadiroğlu ve Onikişubat merkez ilçelerindeki, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Proje Anadolu İmam Hatip Liselerinde eğitim gören 839 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada, nicel veri toplama aracı olan“anket”yöntemi kullanılmıştır. Ankette 95 soru yer alırken, katılımcıların demografik ve sosyokültürel profillerinin yanı sıra dinî algı düzeyleri de ortaya konulmaya çalışılmış ve anket sonuçlarının SPSS programı ile Google form analizi yapılarak, elde edilen bulgular grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescence, which corresponds to the high school years, is considered a problematic phase by nature. In fact, this so-called problematic phase should not be understood as a period of problems or difficulties. It is more accurate to describe it as a time of many ups and downs. It is a process in which significant advancements are made in the field of faith, religious thought is reshaped, and identity confusion is intensely experienced. Therefore, in order to go through this phase in a healthy and safe manner, students' perspective on religion must also be healthy. For this reason, it is crucial to learn about the perceptions of Imam Hatip High School students regarding the life of the Prophet Muhammad (Sira), their sensitivity toward religious practices, and their views on Prophet Muhammad. This research is a study conducted through a questionnaire consisting of three main sections with the aim of identifying the perceptions of Imam Hatip High School students about Sira and Islamic History. It is intended to better understand the youth. The study consists of 839 students studying at Anatolian İmam Hatip High Schools and Project Anatolian İmam Hatip High Schools located in the Dulkadiroğlu and Onikişubat districts of Kahramanmaraş province. In this study, the“survey”method, which is a quantitative data collection tool, has been used. The questionnaire includes 95 questions, and along with the demographic and sociocultural profiles of the participants, the level of their religious perception is also aimed to be determined. The results of the survey are analyzed using the SPSS program and Google form analysis, and the findings are presented in graphical form.