1960'lı yılların Amerika ve Avrupa'daki mimari tasarım ve yapılı çevre yansımaları
Reflections of architectural design and the built environmentin America and Europe in the 1960s
  1. Tez No: 929524
  2. Yazar: YAKUP DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
1960 yılında Amerika ve Avrupa'da yaşanan toplumsal hareketler, yalnızca politik ve toplumsal boyutta değil aynı zamanda yapılı çevre üzerinde ve mekanın izdüşümü konusunda da kritik devinimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu bağlamda, yapılı çevre ve mimarlık anlayışının; özellikle 1960'lı yıllarda ortaya çıkan alt ve karşı kültürler paralelinde evrilmesi; ortaya çıkan mimari üretimler üzerinden efektif bir biçimde okunabilmektedir. 1960'lı yıllarda yaşanan sosyolojik değişimler, bir yandan toplumsal ve kültürel dönüşüm arayışlarını simgelerken diğer yandan; karşı ve alt kültür yapılanmasının mimari disiplini üzerindeki tesiri, Hippi modernizmi ve komün hayatının sonucu olan yapılı çevre devinimi, bireysel özgürlük ve kolektif yaşam arzularını mekanlara yansıtarak; geleneksel mimari anlayışlara karşı alışılagelmiş mimari tavırların dışında kalan bir duruş sergilemiştir. Bu tez çalışması, 1960'lı yıllarda yaşanan ekonomik toplumsal, sosyolojik değişimlerin paralelinde yeniden kurgulanan mimari tasarım anlayışlarının, yapılı çevrenin oluşumu ve toplumsal izdüşümü sonucu ortaya çıkan mimarlık anlayışının sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The social movements that took place in America and Europe in the 1960s were a process in which critical movements were experienced not only in the political and social dimensions, but also in the built environment and the projection of space. In this context, the understanding of the built environment and architecture; its evolution in parallel with the sub- and countercultures that emerged especially in the 1960s; It can be read effectively through the resulting architectural productions. The sociological changes experienced in the 1960s, on the one hand, symbolize the search for social and cultural transformation, on the other hand; The influence of counter and subculture structuring on the architectural discipline, Hippie modernism and the built environment movement that is the result of commune life, reflecting individual freedom and collective life desires to spaces; It has exhibited a stance that is outside the usual architectural attitudes towards traditional architectural concepts. This thesis study aimed to evaluate the results of the understanding of architecture that emerged as a result of the formation and social projection of the built environment and the architectural design concepts that were reconstructed in parallel with the economic, social and sociological changes experienced in the 1960s.