COVİD-19 pandemisinin bist endekslerinin makroekonomik değişkenlerle ilişkileri üzerine etkileri: Ampirik bir çalışma
Effects of COVİD-19 pandemic on the relationship of bist indices with macroeconomic variables: An empirical study
- Tez No: 929523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER UZKARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pay senedi getirileri ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki, özellikle de son dönem küresel gelişmelerin yarattığı durumlar göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek geniş kapsamlı bir etkiye sahip olması nedeniyle araştırmacıların ve uygulayıcıların ilgisini son yıllarda giderek daha çok çekmektedir. Yatırımcılar, pay senedi getirilerini etkileyen makroekonomik faktörleri dikkate alarak portföylerini yeniden düzenleyebilirken, politika yapıcılar da bu bilgilerden faydalanarak çeşitli kararlar alabilirler. Bu nedenle, pay senedine yatırım yapmadan önce yatırımcıların pay senedi getirilerini etkileyen faktörleri göz önünde bulundurmalarının, potansiyel riskleri en aza indirmelerine ve daha yüksek getiri elde etmelerine katkı sunması beklenmektedir. Bu bağlamda, makroekonomik değişkenlerin ve küresel ölçekte meydana gelen ve piyasaları etkileyen olayların pay senedi fiyatları üzerindeki etkilerinin incelenmesi önemlidir. Bu etkiler, olayların gerçekleşmeden önce elde edilen verilere dayalı analizlerle birlikte olayların meydana geldiği zaman ve sonrasında yapılacak incelemelerle ortaya çıkarılabilir. Bu tez çalışması, Türkiye'de 2010-2023 yılları arasında BIST 100, BIST Sınai ve BIST Mali endeksleri kapsamında, makroekonomik faktörlerin pay piyasasına etkileri ve küresel ölçekte piyasaları etkileyen Covid-19 pandemisinin makroekonomik değişkenlerle pay endekslerine etkisinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between stock returns and macroeconomic variables, especially considering the circumstances created by recent global developments, has increasingly attracted the attention of researchers and practitioners. Investors can adjust their portfolios by taking into account the macroeconomic factors that affect stock returns, while policymakers can make various decisions based on this information. Therefore, it is expected that investors should consider the factors affecting stock returns before investing in stocks, which can contribute to minimizing potential risks and achieving higher returns. In this context, it is important to examine the effects of macroeconomic variables and global events that affect markets on stock prices. These effects can be revealed through analyses based on data obtained before events occurred, along with examinations to be conducted during and after the events. This thesis aims to investigate the impact of macroeconomic factors on the stock market in Turkey between 2010-2023, within the scope of BIST 100, BIST Industry, and BIST Financial indices. Additionally, it aims to analyze the impact of the Covid-19 pandemic, which influences global markets, on macroeconomic variables and stock indices.