Yerel basının dijital dönüşümü: İnternet gazeteciliği ve yerel basın yöneticilerinin stratejik yaklaşımları
- Tez No: 929563
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel yayıncılık pratiklerinin dijital yayıncılığa geçiş süreci ile haber alanında önemli değişimler meydana gelmiştir. İnternetin ortaya çıkışı iletişim çalışmalarında gelişen yenilikleri haberin üretim dağıtım, yazımı, okuyucu ve izleyici kitlesinin dijital ortamlara aktarması hızlı detaylı ve çeşitli, katılımcı bir konum ile sınırları ortadan kaldıran, her kesime hitap eden yeni bir sistem oluşturmuştur. Yerel medya ise haberi sadece üreten değil kültürü taşıyan, toplumun sorunlarını, isteklerini aidiyet duygusunu oluşturan bir mecra olmaktadır. Yerel medya internet gazeteciliği ile etkileşime girmesi avantajlarla beraber bu çalışmada ele alınan sorunları da getirmektedir. İnternet sayfalarında yerel unsurları kullanarak oluşturulan haberler maliyetin daha az olduğu, etkileşimli hem yerel haberlerin öne çıktığı hem küresel bir boyuta taşındığı kolaylıklarla beraber bilgi dezenformasyonunu ve emeği yok eden bir sistemi beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Erzurum yerel medyası internet gazeteciliğindeki uyum süreci ve getirilerini 10 yerel basın yöneticisi ile ele alınan internet sayfalarının genel görürünüm, haber mantığı, teknik ve etkileşimsel kullanımları incelenmiştir. Anahtar kelimeler; Yerel medya, internet gazeteciliği, ekonomi politik
Özet (Çeviri)
The transition process of traditional publishing practices to digital publishing has brought about significant changes in the field of news. The emergence of the internet, the innovations in communication studies, the production, distribution, writing, and transfer of news to digital media by the reader and audience have created a new system that eliminates boundaries with a fast, detailed, diverse, participatory position and appeals to everyone. Local media, on the other hand, is a medium that not only produces news but also carries culture, creates the problems and demands of the society and the sense of belonging. The interaction of local media with internet journalism brings advantages as well as the problems discussed in this study. News created using local elements on internet pages has brought about a system that eliminates information disinformation and labor, with the conveniences of being less costly, interactive, both local news and being carried to a global dimension. In this study, the adaptation process and benefits of Erzurum local media in internet journalism were examined with 10 local press managers, and the general appearance, news logic, technical and interactive uses of the internet pages were examined. Keywords; Local media, internet journalism