İngilizce basından örneklerle Hatay meselesi
Hatay issue with examples from the English press
- Tez No: 929580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Osmanlı Devleti döneminde belirli bir idari bütünlük veya coğrafi bölge olarak tanımlanmayan, Fransız işgali döneminde“İskenderun Sancağı (kısaca Sancak)”olarak adlandırılan ve 1936 yılında Atatürk tarafından“Hatay”adı verilen bölgenin Anavatan'a ilhakı Türkiye'nin diplomasi tarihi açısından üstün bir başarı ve örnek bir olaydır. Hatay Sorunu, Türkiye ile Fransa arasında, Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıkılmasıyla gündeme gelen ve Hatay bölgesinin geleceğine dair yaşanan siyasi ve diplomatik krizin adıdır. 1921 Ankara İtilafnamesi ile Hatay, Fransız mandası altındaki Suriye topraklarına bırakıldı, ancak Türk nüfusunun yoğunluğu ve Ankara Antlaşması'ndan doğan hakları nedeniyle Türkiye sürekli burayla yakından ilgilenmiştir. Hatay Sorunu, Türk tarih yazımında bir hayli ilgi uyandıran bir konudur. Ancak meseleyle yakından ilgilenen sadece Türkler değildi. Bu konuyla İngilizce basında da pek çok haber yapılmış, bazı dönemlerde yazı dizileri kaleme alınmıştır. Ancak İngilizce yayınlanan gazete haberleriyle ilgili müstakil bir çalışma yapılmamıştır. İşte bu tez çalışması Amerika, Kanada, İngiltere ve Avusturalya gazeteleri ışığında Hatay'ın Anavatan'a katılışının yankılarını incelemek amacıyla yazılmıştır. Araştırma, Hatay'ın Anavatan'a katılış sürecinin başlangıcı olan 1936 yılındaki haberlerle başlayıp, 1939 yılıyla son bulmaktadır. Araştırmada İngilizce gazete haberlerinin yanı sıra tetkik eserlerden de faydalanılmıştır. Mevcut veriler doğrultusunda; İngilizce gazetelerin Hatay Meselesi ile yakından ilgilendikleri ve bu konuda Türkiye'yi destekledikleri anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Hatay, İngilizce basın, İskenderun, Sancak
Özet (Çeviri)
The annexation of the region, which was not defined as a specific administrative unity or geographical region during the Ottoman Empire, was called“Sancak of Iskenderun (Sancak for short)”during the French occupation and was named“Hatay”by Atatürk in 1936, to the Motherland is a great success and an exemplary event in terms of Türkiye diplomatic history. The Hatay Problem is the name of the political and diplomatic crisis between Türkiye and France that arose after the collapse of the Ottoman Empire after World War I and that took place regarding the future of the Hatay region. With the Ankara Agreement of 1921, Hatay was left to the Syrian territory under French mandate, but Turkey has always been closely interested in this region due to the density of the Turkish population and the rights arising from the Ankara Treaty. The Hatay Problem is a subject that has attracted considerable interest in Türkiye historiography. However, Turks were not the only ones who were closely interested in the issue. Many news articles were also made in the English press and series of articles were written in some periods. However, no independent study has been conducted regarding the newspaper articles published in English. This thesis study was written to examine the echoes of Hatay's accession to the Motherland in the light of newspapers from America, Canada, England and Australia. The research begins with the news of 1936, the beginning of the process of Hatay's accession to the Motherland, and ends with 1939. In addition to English newspaper news, research works were also used in the research. In line with the available data; it was understood that English newspapers were closely interested in the Hatay Issue and supported Türkiye in this regard. KEYWORDS Hatay, English press, Iskenderun, Sancak