Neoadjuvan kemoterapi sonrası aksilla negatif meme kanserli hastalarda dual yönteme indosiyanin yeşili eklenmesinin slnb üzerine etkisi
The effect of adding indosyanin green to the dual method on slnb in patients with negative breast cancer of axilla after neoadjuvan chemotherapy
  1. Tez No: 929581
  2. Yazar: GİZEM AKÇAKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Neoadjuvan kemoterapi (NAC) alan ve sonrasında klinik olarak negatif aksilla olan hastalarda Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi (SLNB)'nde pozitif lenf nodu çıkması halinde hastalar Aksiller Lenf Nodu Disseksiyonu (ALND)'na gitmektedir.SLNB'de standart dual yönteme indosiyanin yeşili (ICG) ekleyerek yanlış negatiflik oranını azaltıp hastaları ALND'den korumayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya 2021-2023 yılları arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde aksiller tutulumu klinik, görüntüleme yöntemleri ve / veya patolojik olarak kanıtlanmış 101 ardışık meme kanseri hastası çalışmaya dahil edildi. NAC sonrasında klinik ve radyolojik olarak tam yanıt veren ve SLNB yapılanlar çalışmaya dahil edildi. NAC sonrası aksillada klinik ve radyolojik tam yanıtı olan hastalara SLNB planlandı. Hastalar iki gruba ayrılıp bir gruba dual yöntem yapıldı, diğer gruba ise dual yönteme indosiyanin yeşili eklenerek yanlış pozitiflik oranları karşılaştırılarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya İkili yöntem grubunda 45 ve üçlü yöntem grubunda 56 olmak üzere toplam 101 hasta alındı ve randomize edildi. İlk SLN'unu ve total SLN'unu bulma süreleri arasında her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients who receive neoadjuvant chemotherapy and subsequently have clinically negative axilla, patients go to ALND if a positive lymph node is found in SLNB. We aimed to reduce the false negative rate and protect patients from ALND by adding indocyanine to the standard dual method in SLNB. Material and Methods: 101 consecutive breast cancer patients with clinical, imaging , and/or pathological evidence of axillary involvement in Kartal Dr. Lutfi Kırdar City Hospital between 2021 and 2023 were included in the study. Those who had a clinical and radiological response after NAC and underwent SLNB were included in the study. SLNB was planned for patients who had clinical and radiological complete responses in the axilla after NAC. The patients were divided into two groups and the dual method was applied to one group, and indocyanine green was added to the dual method in the other group and false positivity rates were compared. Results: A total of 101 patients, 45 in the dual method group and 56 in the triple method group were included in the study and randomized. There was no significant difference between the two groups in terms of the time to find their first SLN and total SLN.