Korku kültürü ekseninde tık odaklı habercilik: 6 Şubat depremi örneği
Clickbait journalism in the axis of fear culture: The February 6 earthquake example
  1. Tez No: 929605
  2. Yazar: METİN ÜRENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Korku Kültürü Ekseninde Tık Odaklı Habercilik: 6 Şubat Depremi Örneği adlı bu tez çalışması, 6 Şubat 2023 tarihinde medyada gelen Kahramanmaraş merkezli depremi konu alan tık odaklı haberlerin toplumda korku kültürünü beslediği düşüncesinden yola çıkmıştır. Bu amaçla 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi konu alan tık odaklı haber sunumlarının Haberler.com, Ensonhaber.com ve İnternethaber.com sitelerinin korku, panik, endişe ve risk durumlarını ne şekilde ele aldığı incelenmiştir. Araştırmanın kavramsal boyutunu korku ve korku kültürü nosyonları oluşturmuştur. Bu kavramlara kaynaklık eden çalışmaların literatürdeki yeri, sınıflandırılması ve unsurları açıklanmıştır. Bu unsurlardan bir olan internet haberciliğinde yer alan tık odaklı haberler merkeze alınarak, haber metinlerinde korkunun ne denli işlendiği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu süreçte, nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik çözümleme yöntemi kullanılmış; amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen Haberler.com, Ensonhaber.com ve İnternethaber.com adresleri örneklem olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, tık odaklı haber metinlerinde korku kültürünün oluşturduğu durumlar ve bilinçli olarak öne plana çıkarılan ifadeler niteliksel olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Click February Earthquake Case study This thesis titled Click-Oriented Journalism on the Axis of Fear Culture: The Case of the February 6 Earthquake started from the idea that click-oriented news about the Kahramanmaraş-based earthquake that came to the media on February 6, 2023 feeds the culture of fear in society. For this purpose, click-oriented news presentations on the topic of the earthquake centered on Kahramanmaraş on February 6, 2023 Haberler.com, Ensonhaber.com and İnternethaber.com it was examined how their sites handle fear, panic, anxiety and risk situations. The conceptual dimension of the research was formed by the notions of fear and culture of fear. The place, classification and elements of the studies that refer to these concepts in the literature are explained. Click-oriented news in Internet journalism, which is one of these elements, has been taken to the center and an attempt has been made to explain how much fear is processed in news texts. In this process, the content analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used; selected by the purposeful sampling method Haberler.com, Ensonhaber.com and İnternethaber.com their addresses are determined as samples. As a result, the situations created by the culture of fear and the statements consciously brought to the fore in click-oriented news texts have been revealed qualitatively.