Gelir dağılımı ve çevresel bozulma ilişkisi
Relationship between income distribution and environmental degradation
- Tez No: 929606
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çevresel bozulmalar insan yaşamını tehdit eden ve bireylerin refah seviyelerini önemli derecede etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Sürdürülebilir bir kalkınma adına çevresel kalite ile ekonomik büyümenin eşanlı olarak yürütülebilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; karbon emisyonu, kişi başı reel gelir ve Gini katsayısı arasındaki ilişkiyi inceleyerek Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezinin geçerliliğini Türkiye ekonomisi için 1987-2022 dönem aralığı itibariyle sınamaktır. Değişkenlerin durağanlık seviyelerinin tespiti için Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) testi tercih edilmiştir. Birim kök testi sonuçlarına göre değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin analizi için ARDL sınır testi kullanılmıştır. Gelir dağılımı, ekonomik büyüme ve çevresel bozulma arasındaki nedensel ilişkiler, Todo- Yamamoto nedensellik analizi ile araştırılmıştır. Elde edilen ampirik bulgulara göre, uzun dönemde ekonomik büyüme ile karbon salınımı arasında güçlü bir ilişki tespit edilmiş ve söz konusu dönemler aralığında ÇKE hipotezinin Türkiye ekonomisi için geçerli olduğu görüşünü destekler niteliktedir. Yapılan nedensellik analizlerine göre, Gini katsayısı ve GDP değişkenlerinden çevresel bozulmayı temsil eden karbon emisyonuna doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Türkiye'nin sürdürülebilir bir kalkınma yapısında olabilmesi için politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental degradation is one of the critical factors threatening human life and significantly affecting individuals' welfare levels. To achieve sustainable development, it is essential to simultaneously maintain environmental quality and economic growth. This study aims to examine the relationship between carbon emissions, per capita real income, and the Gini coefficient to test the validity of the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis for the Turkish economy over the period 1987–2022. The Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS) test was employed to determine the stationarity levels of the variables. Based on the results of the unit root test, the ARDL bounds testing approach was identified as the most suitable method for analyzing the cointegration relationship between variables. The Toda-Yamamoto causality method was applied to investigate the relationship between income distribution, economic growth, and environmental degradation. The empirical findings support the validity of the EKC hypothesis for the Türkiye economy in both the short and long run. According to the causality analyses, a unidirectional causality was identified from the Gini coefficient and GDP variables to carbon emissions, representing environmental degradation. Based on the results, policy recommendations have been proposed to ensure that Türkiye can achieve a sustainable development structure.