Farklı endodontik post-kor sistemler ile restore edilmiş dişlerde kök kırılma dayanımlarının İn Vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of root fracture strength in teeth restored with different endodontic post-core systems:In Vitro
  1. Tez No: 929657
  2. Yazar: ÖMER FARUK YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT YAĞMUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, kuronal madde kaybı fazla olan endodontik tedavi görmüş dişlerde post-kor restorasyonların kök kırıkları üzerindeki etkilerini üretim yöntemi ve materyal açısından değerlendirmektir. Cam-fiber ve metal alaşım prefabrik post-kompozit kor ve CAD-CAM yöntemiyle üretilmiş olguya özel post-korlar ile PEEK post-kompozit kor ve PEEK post-korların kırılma dayanımı ve tipleri karşılaştırıldı. Çalışmada 84 adet insan üst birinci kesici dişi kullanıldı. Dişler 7 gruba kura ile dağıtıldı (n=12) ve negatif kontrol grubu hariç dişler kök boyu standardizasyonu ve madde kaybı simülasyonu için apikal bölgeden itibaren 15 mm ölçülerek dekoronize edildi. Koronal olarak 2 mm yüksekliğe ve 1 mm genişliğe sahip ferrule oluşturuldu. Kanal şekillendirmesi step-down tekniğine uygun olarak yapıldı ve son yıkama prosedüründe sonik aktivasyon uygulandı. Kanal dolgusu, soğuk lateral kompaksiyon tekniği ile güta-perka ve reçine esaslı kanal patı kullanılarak yapıldı. Post kavitesi; 1,3 mm çaplı post drili ile 10 mm çalışma boyunda hazırlandı. Negatif kontrol grubunda sadece kuron protezi için hazırlık yapıldı. Pozitif kontrol grubunda post kavitesi boş bırakılarak sadece kompozit kor yapısı oluşturuldu. Tüm postlar, self-adeziv dual-cure siman ile simante edildi. Tüm örneklere zirkonyum kuron protezleri oluşturuldu ve aynı siman kullanılarak simante edildi. Dişlere periodontal ligament simülasyonu uygulandı akrilik bloklara gömüldü. Ağız içerisindeki yaşam döngüsünün simülasyonu için termal yaşlandırma uygulandı. Universal test cihazında kırılma dayanımı test edildi. Kırılmanın ilk anında test tamamlandı ve kırılma değeri Newton (N) olarak kaydedildi, veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Başarısızlık tipleri ışık mikroskobu altında incelendi. Kırılma dayanımı açısından deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Pozitif kontrol, tüm gruplar içerisinde anlamlı olarak en zayıf kırılma dayanımı gösterdi ve negatif kontrol, tüm gruplar içerisinde anlamlı olarak en yüksek kırılma dayanımı gösterdi Tamir edilemeyen kırıkların en fazla görüldüğü gruplar metal alaşım grupları oldu. PEEK gruplarında post debonding ve kor yapısının ayrılması en sık rastlanan başarısızlık tipiydi.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of post-core restorations on root fractures in endodontically treated teeth with extensive coronal substance loss in terms of manufacturing method and material selection. The fracture resistance and failure types of glass-fiber and metal alloy prefabricated posts with composite cores were compared with custom post-cores produced using the CAD-CAM method, as well as PEEK post-composite cores and PEEK post-cores. A total of 84 human maxillary central incisors were used in this study. The teeth were randomly assigned to seven groups (n=12). Except for the negative control group, all teeth underwent standardization of root length and substance loss simulation by being decoronized to a length of 15 mm from the apical region. A ferrule with a height of 2 mm and a width of 1 mm was created coronally. The root canals were prepared using the step-down technique, and sonic activation was applied during the final irrigation. Root canal filling was performed using the cold lateral compaction technique with gutta-percha and a resin-based sealer. The post cavities were prepared with a 1.3 mm diameter drill to a working length of 10 mm. In the negative control group, only crown preparation was performed. In the positive control group, the post cavity was left empty, and only a composite core structure was created. All posts were cemented using a self-adhesive dual-cure resin cement. Zirconia crowns were fabricated for all specimens and cemented with the same luting agent. Periodontal ligament simulation was applied, and the samples were embedded in acrylic blocks. Thermal aging was performed to simulate the intraoral aging process. Fracture resistance was tested using a universal testing machine. The test was terminated at the first moment of fracture, and fracture load values were recorded in Newtons (N) for statistical analysis. Failure types were examined under a light microscope. There was no statistically significant difference in fracture resistance among the experimental groups. The positive control group exhibited the lowest fracture resistance among all groups, while the negative control group showed the highest fracture resistance with statistical significance. The highest incidence of irreparable fractures was observed in metal alloy groups. In the PEEK groups, the most common failure types were post debonding and core separation.