Farklı fiber post sistemlerinin mikrosızıntı ve kırılma dayanımlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro ınvestigation of microleakage and fracture strength of different fiber post systems
  1. Tez No: 195204
  2. Yazar: TUĞRUL SARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA GÖKHAN ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Post-kor restorasyonlar, asırı madde kaybına ugramıs endodontik tedavili dislerin restorasyonunda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu restorasyon tipinde, postlar kor yapıya retansiyon ve stabilite saglamak için kullanılırlar ve kor yapı kaybedilen kronal dis dokusunun yerine geçerek sonuç restorasyona retansiyon saglar. Bununla birlikte, fonksiyonel yükler altında meydana gelebilecek kök kırıklarından kaçınmak için, olusan stresler post tarafından kök boyunca homojen sekilde dagıtılmalıdır. Geleneksel metal postlar, uzun zaman boyunca post-kor restorasyonların yapımı için yeterli görülmüs ve sıklıkla kullanılmıslardır. Güçlendirilmis seramik materyallerin ve tam seramik restorasyonların gelisimiyle birlikte, estetik ve optik özellikleri seramik restorasyonlarla uyumlu post materyali ihtiyacı ortaya çıkmıstır. Ayrıca metal postların dis dokularıyla uyumsuz biyomekanik özelliklere sahip olması, arastırmacıları bu konuda da çalısmalar yapmaya sevk etmistir. Bu arayıslar sonucunda fiberle güçlendirilmis kompozit postlar; metal postlarla yasanan estetik ve biyomekanik sorunlara çözüm getirmek amacıyla sunulmuslardır. Korozyon direnci yüksek ve adeziv simanlar yardımıyla dogal dis yapılarına kimyasal olarak baglanabilen materyaller olarak tanıtılmıs ve kullanıma sunulmuslardır. Bu çalısmanın amacı, farklı adeziv post sistemlerinin mikrosızıntı ve kırılma dayanımlarının in vitro olarak degerlendirilmesidir. Bu çalısmada örneklerin yapımı için yeni çekilmis ve çürüksüz 90 adet mandibular premolar dis ve 9 farklı post sistemi kullanıldı. Disler her birinde 10'ar dis olmak üzere 9 farklı gruba ayrıldı. Bütün dislerin kronları kök boyları 14.5 mm olacak sekilde kesildi. Kanal preparasyonları ProFile NiTi döner alet serisiyle yapıldı ve kök kanalı herhangi bir dolgu maddesiyle doldurulmadı. Ardından, post boslukları 10 mm derinlikte olacak sekilde post sistemlerinin kendi frezleri veya ?peeso reamerlar? kullanılarak hazırlandı. Kök kanal postları boyları 14.5 mm olacak sekilde kısaltıldı ve postların 10 mm'lik kısmı restorasyon için kök kanalının içinde kalacak sekilde kullanıldı. Pulpası çıkarılmıs dislerin restorasyonu için Everstick, ER Dentin Post, Snowpost, FRC Postec Plus, Fibrekleer, Parapost Fiber Lux, DT Light Post ve Reforpost gibi fiberle güçlendirilmis kompozit post sistemleri ile paslanmaz çelik Parapost post sistemi kullanıldı. Paslanmaz çelik Parapost sistemi kontrol grubu olarak kullanıldı. Kimyasal sertlesen Multilink rezin siman post simantasyonu için kullanıldı. Simantasyonun ardından sıvı filtrasyon metodu kullanılarak mikrosızıntı testi yapıldı. Ardından kor yapılar olusturuldu ve disler akrilik rezin bloklara gömüldü. Bir üniversal test cihazı yardımıyla dislerin bukkal kasp tepesinden disin uzun aksıyla 30° açı yapacak sekilde post veya kök kırıgı olusana kadar kuvvet uygulandı ve kırılma dayanımı degerleri kaydedildi. Restorasyon gruplarında görülen kırılma tipleri de ayrıca degerlendirildi. Ardından, istatistiksel analizler yapıldı ve sonuçlar degerlendirildi. Everstick, Fibrekleer, DT Light Post, Snowpost, FRC Postec Plus ve Reforpost post sistemlerinin mikrosızıntısı Parapost kontrol grubunun mikrosızıntısından anlamlı derecede düsük çıkmıstır (p< 0.05). Bununla birlikte, Parapost Fiber Lux, ER Dentin Post ve Parapost kontrol gruplarının mikrosızıntıları arasında anlamlı bir fark yoktur (p> 0.05). Ayrıca Everstick ve Fibrekleer gruplarının mikrosızıntısı, Parapost Fiber Lux ve ER Dentin Post gruplarının mikrosızıntısından anlamlı derecede düsüktür (p0.05). Fiberle güçlendirilmis kompozit postlarla restore edilen örneklerde görülen kırık tipleri paslanmaz çelik Parapostla restore edilen örneklerde görülen kırıklardan daha avantajlıdır ve Everstick grubu bu açıdan en avantajlı grup olarak belirlenmistir. Bu çalısmada sonuç olarak, fiberle güçlendirilmis kompozit postların rezin siman ve dis dokularıyla daha iyi baglanabildigi ve bu durumun post-kor restorasyonların sızıntıya direncini arttırdıgı kararına varılmıstır. Bununla birlikte, fiberle güçlendirilmis kompozit postlarla restore edilmis dislerin paslanmaz çelik metal postlarla restore edilmis disler kadar yüksek kırlma direncine sahip oldugu belirlenmistir. Ek olarak, fiberle güçlendirilmis kompozit postlarla restore edilen dislerde görülen kırık tipleri paslanmaz çelik postlarla restore edilen dislerde görülen kırılmalardan çok daha avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
Post-core restoration is the most common method used to restore excessively damaged endodontically treated teeth. In this type of restoration, post provides retention and stability to core build-up and core build-up provides retention to final restoration by replacing the lost coronal tooth structure. Meanwhile, functional stresses must be distributed along the root by the post homogenously to avoid root fractures. For a long time, conventional metal posts seem to be sufficient for post-core restorations and are used frequently. Later, with the development of reinforced ceramics and all-ceramic restorations, requirement of a post material with compatible esthetic and optic properties to ceramic restorations is appeared. Furthermore, because of the difference between the biomechanical properties of metal posts and natural tooth sructures, researchers tend to study on this topic also. As a result of these studies, fiber reinforced composite posts are introduced as the solution of esthetic and biomechanical disadvantageous of metal posts. Also, fiber reinforced composite posts are corrosion resistant and manufacturers suggest that, composite posts are able to bond chemically to tooth structures with adhesive resin cements. Although, very little known about these posts and development in this subject still continues. The aim of this study is to investigate microleakage and fracture strength of different adhesive post systems in vitro. In this study; freshly extracted and caries free 90 mandibular premolars and 9 different post systems were used to fabricate samples. Teeth were divided into 9 groups of 10 teeth each. All teeth were decoronated at a root lenght of 14,5 mm. Canal preparations were made with ProFile NiTi rotary instrument set. Root canal were not filled with any sealer. Then post spaces were prepared with own drills of post systems or peeso reamers at 10 mm depth. Root canal posts were shortened at a lenght of 14,5 mm and 10 mm piece of each post was used in root canal for restoration. Everstick, ER Dentin Post, Snowpost, FRC Postec Plus, Fibrekleer, Parapost Fiber Lux, DT Light Post and Reforpost fiber reinforced composite post systems and stainless steel Parapost post system were used to restore pulpless teeth. Stainless steel Parapost system was served as a control group. Multilink self-cure resin cement was used for post cementation. After cementation, microleakage test was performed by fluid filtration method. Then core build-ups were made and all samples were embedded in autopolymerizing acrylic resin blocks. Load application was performed by a universal testing machine from buccal cusp tip of the teeth at 30° angle to the long axis until post or root fracture occured and fracture strength values were recorded. Fracture modes of restoration groups were seperately evaluated. Afterwards, statistical analyzis were performed and results were evaluated. Microleakage of Everstick, Fibrekleer, DT Light Post, Snowpost, FRC Postec Plus and Reforpost post sytems were significantly lower than Parapost control group. However, there was no significant difference between microleakage of Parapost Fiber Lux, ER Dentin Post and Parapost control group. Microleakage of Everstick and Fibrekleer groups were also significantly lower than Parapost Fiber Lux and ER Dentin Post groups (p0.05). Fracture modes of samples which restored with fiber reinforced posts were more advantageous than stainless steel Parapost group and Everstick group was determined as the most advantageous group in this manner. In this study it was concluded that; bonding of fiber reinforced composite posts to natural tooth structures and the resin cement is better than stainless steel posts and this property provides more leakage resistance to the post-core restorations. However, it was determined that teeth restored with fiber reinforced composite posts have comparable fracture strength to teeth restored with stainless steel posts. In addition, teeth restored with fiber reinforced composite posts have more advantageous fracture modes than teeth restored with stainless steel posts.