ENDOMETRİUM KANSERİ OLAN HASTALARIN PET SUV DEĞERİNİN PATOLOJİ VE İMMUNOHİSTOKİMYASAL BELİRTEÇLER İLE İLİŞKİSİ
RELATIONSHIP BETWEEN PREOPERATIVE PET SUV VALUE AND PATHOLOGY AND IMMUNOHISTOCHEMICAL MARKERS
- Tez No: 929711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MAT, UZMAN ESRA KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Endometrium kanseri hastalarında preoperatif PET SUV değerinin patoloji ve immünohistokimyasal belirteçler ile ilişkisinin anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01.01.2019 ve 01/01/2023 arasında endometrium kanseri tanısı alan 250 hasta arasından preoperatif PET çekilen 89 hasta araştırma protokolüne alınmıştır. Hastaların yaşı, gravida, parite, sistemik hastalık öyküsü, menopoz durumu, operasyonun tipi, PET glukoz seviyesi, PET tümör boyutu, PET lenf nodu tutulumu, patolojik tümör çapı, pelvik-paraaortik lenf nodu diseksiyonu (LND), omentektomi, histolojik tip, pelvik-paraaortik metastaz, lenfovasküler alan invazyonu (LVAİ), myometrial invazyon, servikal stromal invazyon, CA-125 ve immünohistokimyasal belirteçler incelenmiştir. Bulgular: Çalışma grubu, FIGO evrelemesine göre evre 1A olan 65 (%73), evre 1B olan 18 (%20.2), evre 2 olan 4 (%4.5) ve evre 3C1 olan 2 (%2.2) hastadan oluşmaktadır. PET SUVmax değeri ortalama 12.7 ± 7.6, medyan değeri 12 olarak bulunmuş ve cut-off alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Patolojik tümör çapı>2.2 cm üzeri olan hasta sayısı 54 (%60.7)'tür. PET bulgularına göre pelvik lenf nodu tutulumu olan 6 (%6.7), olmayan 83 (%93.3) hasta mevcuttur. Pelvik LND yapılan 70 (%78.7), paraaortik LND yapılan 31 (%34.8), omentektomi yapılan 26 (%29.2) hasta vardır. Pelvik lenf nodu metastazı (LNM) olan hasta sayısı 3 (%3.4) iken paraaortik LNM yoktur. Myometrial invazyonu olmayan 9 (%10.1), <50 altında olan 60 (%67.4), %50 olan 3 (3.4), >50 olan 16 (%18), myometriumun tamamı invaze olan 1 (%1.1), servikal stromal invazyonu olan 6 (%6.7), LVAİ olan 9 (%10.1) hasta vardır. Sonuç: Araştırmada, PET SUVmax > 12 olan grupta tümör boyutu ve CA-125 değeri anlamlı olarak yüksekti (p<0.05). PET SUVmax 12 altı ve üstü olan grupta histolojik grade, histolojik tip, FIGO evre, PET lenf nodu tutulumu, LNM, myometrial invazyon derinliği, servikal stromal invazyon, LVAİ ve immunohistokimyasal belirteçler anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between preoperative PET SUV value and pathology and immunohistochemical markers in endometrial cancer patients. Materials and Methods: This retrospective study included 89 patients who underwent preoperative PET scans out of a total of 250 patients diagnosed with endometrial cancer between 01/01/2019 and 01/01/2023 at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic. The patients age, gravidity, parity, medical history, menopausal status, type of operation, PET glucose level, PET tumor size, PET lymph node involvement, pathological tumor diameter, pelvic-paraaortic lymph node dissection (LND), omentectomy, histological type, pelvic-paraaortic metastasis, lymphovascular invasion (LVI), myometrial invasion, cervical stromal invasion, CA-125 and immunohistochemical markers were collected. Results: The study group classified according to the FIGO staging were as follows: 65 (73%) patients with stage 1A, 18 (20.2%) patients with stage 1B, 4 (4.5%) patients with stage 2, and 2 (2.2%) patients with stage 3C1. The average PET SUVmax value was found to be 12.7 ± 7.6, with a median value of 12, and comparisons were made using this cut-off. The number of patients with pathological tumor diameter >2.2 cm was 54 (60.7%). According to PET findings, there were 6 (6.7%) patients with pelvic lymph node involvement and 83 (93.3%) patients without involvement. Among the patients, 70 (78.7%) underwent pelvic LND, 31 (34.8%) underwent para-aortic LND, and 26 (29.2%) underwent omentectomy. There were 3 (3.4%) patients with pelvic lymph node metastasis (LNM), while there were no para-aortic LNM cases. There are 9 (10.1%) patients without myometrial invasion, 60 (67.4%) patients with invasion <50%, 3 (3.4%) patients with invasion at 50%, 16 (18%) patients with invasion >50%, 1 (1.1%) patient with complete myometrial invasion, 6 (6.7%) patients with cervical stromal invasion, and 9 (10.1%) patients with LVI. Conclusion: The present study showed that tumor size and CA-125 value were significantly higher in patients with PET SUVmax > 12 (p<0.05). There were no significant differences in histological grade, histological type, FIGO stage, PET lymph node involvement, LNM, depth of myometrial invasion, cervical stromal invasion, LVI, and immunohistochemical markers between groups (p>0.05).