KOBİ'lerde dijital pazarlama ve dijital pazarlama yetenekleri
Digital marketing and digital marketing capabilities in SME's
- Tez No: 929712
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital pazarlama, teknolojinin ve internetin hızlı gelişimiyle birlikte, işletmelerin müşterilere ulaşma ve etkileşim kurma yöntemlerini köklü şekilde değiştirmiştir. Firmalar, mobil cihazlar, sosyal medya, SEO, SEM ve e-posta pazarlama gibi dijital pazarlama uygulama ve araçlarını kullanarak pazarlama stratejilerini daha hedeflenmiş ve verimli hale getirmektedir. Bu araştırmanın temel amacı KOBİ'lerdeki dijital pazarlama yeteneklerini ortaya koyabilmek, mevcut durumda dijital pazarlama alanındaki temel yetkinlikleri ve eksiklikleri belirleyebilmektir. Araştırmada dijital pazarlamaa yetenekleri ve literatürde çok fazla değinilmeyen dijital pazarlama yetenekleri açığına teorik temelleriyle birlikte yer verilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniği kullanılmış ve Aydın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 7 işletmenin üst düzey yöneticisi ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bulgular tartışılmış, gelecek araştırmacılara ve sektöre yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital marketing, with the rapid development of technology and the internet, has fundamentally transformed the ways businesses reach and interact with consumers. Companies utilize digital marketing applications and tools such as mobile devices, social media, SEO, SEM, and email marketing to make their marketing strategies more targeted and efficient. The primary aim of this study is to identify digital marketing capabilities in SMEs, determining the core competencies and deficiencies in the field of digital marketing. The research includes both digital marketing capabilities and the digital marketing capability gap, which has not been extensively covered in the literature, along with its theoretical foundations. A qualitative research method was employed, specifically the interview technique, and interviews were conducted with senior executives from seven businesses operating in the Aydın Organized Industrial Zone. The study discusses the findings and presents recommendations for future researchers and the industry.