Dişsiz maksillada tarama gövdelerinin pozisyonu ve splintlenmesinin dijital implant ölçü doğruluğuna etkisinin In Vitro incelenmesi
In Vitro investigation of the effect of scan body position and splinting on digital implant impression accuracy in the edentulous maxilla
- Tez No: 929733
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dişsiz arkta tarama gövdeleri arasında yeterli referans noktaları olmaması sebebiyle doğru dijital ölçüler elde edilmesinde zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı implant tarama gövdelerinin splintlenmesinin tam ark dijital ölçü doğruluğuna etkisini incelemektir. Dişsiz bir üst çenede bulunan beş adet tarama gövdeleri 3B yazıcı ile üretilmiş rezin bir splint ile birleştirilmiştir. Trios5 ağız içi tarayıcı ile 15 adet splintli ve 15 adet splintsiz modelden test taraması yapılmıştır. Referans tarama optik bir 3B tarayıcı ile elde edilmiştir. Referans ve test taramalarının karşılaştırmaları en uygun hizalama yöntemini kullanan tersine mühendislik yazılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yazılım sayesinde elde edilen x,y,z koordinatlarındaki doğrusal ve açısal sapma değerleri kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Mesiale eğimli sağ birinci molar, sağ kanin ve distale eğimli sol ikinci premolar konumlarındaki tarama gövdelerinde splint uygulamasıyla sapma miktarlarında artış meydana gelmiştir. Çalışmada kullanılan splint tekniği, mesio-distal yönde eğimli olan tarama gövdelerinde tarama gövdeleri arasındaki mesafeyi kısıtladığı ve tarama işlemini zorlaştırdığı için sapma miktarını arttırmıştır. Splint uygulamadan alınan dijital ölçülerin doğruluğundaki sapma miktarları klinik olarak kabul edilebilir değerler içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of sufficient reference points between the scan bodies in the edentulous arch, difficulties are encountered in making accurate digital impressions. The aim of this study is to examine the effect of splinting implant scan bodies in full arch digital impression accuracy. The five scan bodies in an edentulous maxilla are connected with a resin splint produced with a 3D printer. Test scans was performed 15 times from each with and without splinted models with Trios5 intraoral scanner. Reference scan is obtained with an optical 3D scanner. Comparisons of reference and test scans were performed with reverse engineering software using the best fit alignment method. Statistical analysis was performed using linear and angular deviation values in x,y,z coordinates obtained thanks to the software. There was an increase in the amount of deviation with splint application in the scan bodies in the mesially angulated right molar, right canine and distally angulated left second premolar positions. The splint technique used in the study increased the amount of deviation because it restricted the distance between the scan bodies angulated in the mesio-distal direction and made the scanning process difficult. The deviation amounts in the accuracy of the digital impressions taken from the splinted models are within the clinically acceptable values.