Eş sosyotelizminin (phubbing) depresyon ve aile işlevselliğiyle ilişkisi
The relationship of spousal phubbing with depression and family functioning
- Tez No: 929734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA YELDA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Eş Sosyotelizminin (Phubbing) Depresyon ve Aile İşlevselliğiyle İlişkisi Amaç: Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine (EASM) herhangi bir nedenle başvuran evli bireylerde eş sosyotelizminin (phubbing) depresyon ve aile işlevselliğiyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini EASM'ye bağlı dört birime kayıtlı 18 yaş ve üzeri evli bireylerden üç aylık süre içinde başvuranlar oluşturdu. 18 yaş ve üzeri evli bireylerinin tamamının hedeflendiği çalışma 222 kişi ile tamamlandı. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin toplandığı bir form, Aile Apgar Ölçeği, Being Phubbed Ölçeği (Phubbing'e Maruz Kalma Ölçeği) ve Patient Health Questionnaire-2 (PHQ- 2) kullanılmıştır. PHQ-2'ye göre taraması pozitif çıkan hastaların, depresif bozukluk kriterlerini karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için bu hastalara Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) da uygulandı. Veri analizinde Ki Kare testi, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyonu ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship of Spousal Phubbing with Depression and Family Functioning Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between spousal sociotelism (phubbing) and depression and family functioning in married individuals who applied to Çukurova University Educational Family Health Center (EASM) for any reason. Materials and Methods: The sample of the study consisted of married individuals aged 18 years and older who applied to four EASM units within a three-month period. The study, which targeted all married individuals aged 18 years and older, was completed with 222 participants. In the study, a form collecting sociodemographic information of the participants, Family Apgar Scale, Being Phubbed Scale and Patient Health Questionnaire-2 (PHQ-2) were used. The Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) was also administered to patients who screened positive according to the PHQ-2 to determine whether they met the criteria for depressive disorder. Chi-square test, Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson correlation and Spearman correlation tests were used in data analysis.