Steril giyinme ve cerrahi alet hazırlığı eğitiminde ciddi oyun tabanlı ve video destekli uygulamaların hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri ve anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of serious game-based and video-assisted practices in sterile dressing surgical instrument preparation education on nursing students' knowledge, skills and anxiety levels
  1. Tez No: 929732
  2. Yazar: CEMİLE AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma steril giyinme ve cerrahi alet hazırlığı eğitiminde ciddi oyun tabanlı ve video destekli uygulamaların hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri ve anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü bu araştırma, Hemşirelik Bölümü'nde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar yarıyılında ikinci sınıfta öğrenim gören 46 ciddi oyun grubu ve 46 video grubu olmak 92 öğrenci ile yürütüldü. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Steril Giyinme ve Cerrahi Alet Hazırlığı Bilgi Formu”,“Steril Giyinme ve Cerrahi Alet Hazırlığı Beceri Formu”ve“Spielberger Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the effects of serious game-based and video-assisted training methods on nursing students' knowledge, skills, and anxiety levels in sterile dressing and surgical instrument preparation education. Materials and Methods: This randomized controlled trial was conducted with 92 second-year nursing students during the spring semester of the 2023–2024 academic year. Participants were randomly assigned to either the serious game group (n = 46) or the video-assisted training group (n = 46). Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Sterile Dressing and Surgical Instrument Preparation Information Form”,“Sterile Dressing and Surgical Instrument Preparation Skill Form”, and the“Spielberger State-Trait Anxiety Inventory”. Results: Post-intervention knowledge test and skill scores were significantly higher in the serious game group than in the video-assisted training group (p < 0.05). Additionally, state and trait anxiety levels were significantly lower in the serious game group (p < 0.05). A positive correlation was observed between the duration of serious game use and improvements in students' knowledge test and skill scores (p < 0.05). Conclusion: Integrating serious games into sterile dressing and surgical instrument preparation training significantly enhanced nursing students' knowledge and skill levels while reducing their anxiety.