Türkiye'deki orkestraların bulundukları bölgelere kültürel, sanatsal ve eğitsel katkılarının incelenmesi
Examining the cultural, artistic ve educational contributions of orchestras in turkey to their regions
  1. Tez No: 929784
  2. Yazar: DİĞDEM GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir kültürün müziği; o kültürün sosyal ve ekonomik durumunu, teknolojiye erişimini, iklimini ve inanılan dini kültürünü tüm yönleriyle yansıtır. Çeşitli çalgı sanatçısı gruplarından oluşan, her grubun eserdeki müzikal ifadeye katkıda bulunduğu dengeli ses bileşimlerini örgütleyen geniş çalgı topluluğu olan orkestra, kültürel, sanatsal ve eğitsel yönleri bünyesinde barındırmaktadır (Say, 2019). Bu araştırma, Türkiye'deki orkestraların bulundukları bölgelere kültürel, sanatsal ve eğitsel katkılarına ilişkin orkestra üyelerinin ve orkestra şeflerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlı yapılmıştır. Türkiye'deki orkestraların bulundukları bölgelere kültürel, sanatsal ve eğitsel katkılarının belirlenmesi, orkestraların planlama, repertuvar seçimleri, görev ve sorumluluklarına ilişkin orkestra şeflerinin ve üyelerinin görüş, düşünce ve önerilerinin belirlenebilmesi amacıyla önem arz etmektedir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla çalışma grubunda yer alan sekiz orkestranın üyeleri ve şefleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler işlenerek araştırma kapsamında sunulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, orkestraların bulundukları bölgelere kültürel, sanatsal ve eğitsel katkılarına ilişkin orkestra şeflerinin ve üyelerinin görüşleri toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı bölgelerinden Kültür Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyelerine bağlı sekiz orkestra, 8 orkestra şefi ve 152 orkestra üyesi olmak üzere toplam 160 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada ayrıca orkestraların 2018-2023 yılları arasında gerçekleştirdikleri kültürel, sanatsal ve eğitsel konserler incelenmiş, orkestraların bulundukları bölge ve çevresine olan katkıları araştırma kapsamında tablolar şeklinde analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda orkestraların kültürel, sanatsal ve eğitsel katkılarına ilişkin sonuçlar ve bu sonuçlara paralel öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The music of a culture reflects the social and economic status, access to technology, climate, and the believed culture of religion in all aspects. The orchestra, a large ensemble of various groups of instrumentalists, organizing balanced-sound compositions in which each group contributes to the musical expression in the work, holds cultural, artistic, and educational aspects (Say, 2019). This research was conducted to examine the opinions of orchestra members and conductors regarding the cultural, artistic, and educational contributions of the orchestras in Turkey to its regions. It is important to determine the cultural, artistic, and educational contributions of orchestras in Turkey to the regions where they are located to determine the opinions, thoughts, and suggestions of conductors and members regarding the planning, repertoire selection, duties, and responsibilities of orchestras. Interviews have been made by semi-structured interview form with a study group of eight orchestras which involves their members and conductors, the obtained data was processed and presented within the scope of the research. In this study, the case study model, which is one of the qualitative research methods, was preferred. A semi-structured interview form was used as a data collector, and the opinions of the orchestra's directors and members were collected regarding the cultural, artistic, and educational contributions of orchestras to the regions where they are located. In total, 160 people, including 8 directors and 152 orchestra members from eight orchestras affiliated with the Ministry of Culture and Metropolitan Municipalities in different regions of Turkey, were interviewed. In the research, the cultural, artistic, and educational concerts of the orchestras between 2018-2023 were examined, and the contributions of the orchestras to the region and its precincts were analyzed in the form of tables within the scope of the research. In line with the data obtained from the research, results regarding the cultural, artistic, and educational contributions of orchestras and suggestions which are parallel with these results, were presented.