0-3 yaş arası çocuk sahibi olan ebeveynlerin aşı karşıtlığı ile ilgili düşünce ve davranışlarının incelenmesi
Examination of thoughts and behaviors of parents with childeren aged 0-3 years regarding vaccine hesitancy
  1. Tez No: 929785
  2. Yazar: UMUT ÇAĞRI ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN TOLGA İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Aşılar günümüzde bulaşıcı hastalıkları önleme konusunda en etkili araçtır. Kronik hastalık tablolarının önüne geçilmesi, mortalite ve morbiditenin azaltılması amacıyla takvime uygun aşılama çok önemlidir. Etkili aşılama programı ile gelişmekte olan ülkelerde enfeksiyon nedeniyle ölüm oranlarında belirgin azalma görülmüştür. Dünya genelinde sıklığı giderek artmakta olan aşı reddine yönelik devlet politikaları ve dini-felsefi olarak önde gelen kişilerin telkin yolu ile mücadele başlamış olsa da somut adımlar atılabilmesi için yeterli istatistiksel çalışma ve veri yoktur. Tüm bunlar göz önüne alındığında, ebeveynlerin aşı reddinin önüne geçilmesi, ancak aşı reddine yönelik düşüncelerin ve sebeplerin tespiti ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada aşı reddine yönelik düşünce ve tutumların tespiti ve önüne geçilmesi için adımlar atılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, DEÜTF Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniği'ne ve Karabağlar 85 No'lu aile hekimliğine başvuran 0-3 yaş arası çocuk sahibi olan ebeveynlere yüz yüze sunulan araştırma veri formu yöntemi ile kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Kullanılan araştırma veri formu, sosyodemografik veriler ve aşı reddi ile ilgili bilgi, tutum ve düşünceleri anlamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmamızda; katılımcıların %52,8'inin aşının çok gerekliği olduğunu, %37,2'sinin aşının gerekli olduğunu %8,7'sinin bu konuda kararsız olduğu ve %1,3'ünün aşının gereksiz olduğunu düşündüğü belirlenmiştir. Katılımcıların %94,8'inin çocuğuna aşı takvimine uygun aşı yaptırdığı, %3'ünün çocuğuna aşı takvimine kısmen uyum ile aşı yaptırdığı ve %2,2'sinin çocuğuna aşı takvimine uygun aşı yaptırmadığı belirlenmiştir. Rutin dışı aşılar (Rotavirüs ve Menenjit aşıları) ile ilgili bilgi sahibi olan ve çocuklarına uygulatan ebeveynlerin aşıların çok gerekli olduğu yönündeki düşünce yüzdesinin, bu aşıları çocuklarına uygulatmayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çevresinde aşı yaptırmayı reddeden kişiler olan ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırma konusunda ki kararsızlık oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Aşı ile ilgili bilgileri akademik yayınlardan aldığını ifade eden ebeveynlerin aşıların çok gerekli olduğu yönündeki düşüncesinin daha yüksek olduğu, aşılar ile ilgili bilgileri sosyal medyadan aldığını ifade eden ebeveynlerin ise çocuğunu aşı takvimine uygun aşılatma oranlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışmamıza katılan ebeveynlere, aşılar ile ilgili bilgi alabilecekleri sağlık otoritelerine (çocuk hekimi, aile hekimi, hemşireler, sağlık bakanlığı) ne kadar güven duydukları sorulmuş olup, çocuklarını rutin aşılama takvimine uygun aşılatmayan tüm ebeveynlerin sağlık otoritelerinin söylediklerinin her zaman yanlış olduğuna inandığı, sağlık otoritelerinin söylediklerinin her zaman doğru ve genelde doğru olduğuna inandığını ifade eden ebeveynlerin ise rutin aşılama takvimine uyum oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Covid-19 pandemisi süresince, kendi aşılarını uygun sayıda yaptıran ebeveynlerin, çocuklarını rutin aşılama takvimine uygun aşılatma oranlarının da daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Ülkemizde 2010 yılından itibaren artış gösteremeye başlayan aşıyı reddeden aile sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılından itibaren 10.000'i geçmiştir. Bu artış hızı ile yaklaşık 5 yıl sonra bağışıklama oranlarının ülkemizde %80'ler düzeyine ineceği tahmin edilmektedir ve bu durum da çok az görülen hastalıkların insidansında ciddi artışa, artık toplumda görülmeyen hastalıkların tekrar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çalışmamızda katılımcıların %94,8'inin çocuğuna aşı takvimine uygun aşı yaptırdığı, %3'ünün çocuğuna aşı takvimine kısmen uyum ile aşı yaptırdığı ve %2,2'sinin çocuğuna aşı takvimine uygun aşı yaptırmadığı belirlenmiştir. Aşılama oranları yüksek olsa dahi düşme eğiliminde olması tedirgin edicidir ve sağlık otoriteleri tarafından ebeveynlere verilecek aşılama / bağışıklama eğitimlerinin bu negatif gidişata engel olabileceği kanaatindeyiz. Sosyal medyanın uygun kullanılmaması ile dezenformasyonun arttığı güncel durumda, yanlış kullanım ve örgütlenmenin aşılar ile ilgili düşünceyi ve aşılama takvimine uyum oranlarını negatif yönde etkilediği ve bununla ilgili eğitimler verilmesi gerektiği aşikardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vaccines are currently the most effective tool in preventing infectious diseases. Timely vaccination is crucial for preventing chronic disease burdens and reducing mortality and morbidity. Effective vaccination programs have led to a significant reduction in mortality rates due to infections in developing countries. Despite efforts to combat vaccine hesitancy through state policies and influential figures advocating for vaccinations, concrete statistical studies and data are still lacking. Therefore, understanding the thoughts and reasons behind vaccine hesitancy is essential to address parental vaccine refusal. This study aims to identify vaccine-related thoughts and attitudes and to propose measures for overcoming vaccine hesitancy among parents with children aged 0-3 years. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study employed a research data form presented face-to-face to parents with children aged 0-3 years attending the Healthy Child Follow-up Clinic at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine and Family Medicine Center No. 85 in Karabağlar. The research data form consisted of questions related to socio demographic information and attitudes, thoughts, and knowledge about vaccine refusal. Results: The study revealed that 52.8% of participants believed vaccines were highly necessary, 37.2% considered them necessary, 8.7% were undecided, and 1.3% deemed vaccines unnecessary. Moreover, 94.8% of parents adhered to the vaccination schedule for their children, 3% partially complied, and 2.2% did not adhere to the vaccination schedule. Parents who were knowledgeable about non-routine vaccines (Rotavirus and Meningitis vaccines) and had their children vaccinated against them showed a higher percentage of belief in the necessity of these vaccines compared to those who did not vaccinate their children with these vaccines. Furthermore, parents who knew about vaccines through academic publications were more likely to perceive vaccines as highly necessary, while those who obtained information from social media were less likely to have their children vaccinated according to the vaccination schedule. Parental uncertainty about vaccinating their children was higher if they were surrounded by individuals who refused vaccinations. Parents who had confidence in health authorities (pediatricians, family doctors, nurses, and the Ministry of Health) regarding vaccine-related information were more likely to adhere to the routine vaccination schedule, whereas those who believed health authorities were consistently wrong had lower compliance rates. During the Covid-19 pandemic, parents who received their vaccinations in an appropriate manner were also more likely to adhere to the routine vaccination schedule for their children. Conclusion: The number of families refusing vaccines has been increasing in Turkey since 2010, surpassing 10,000 according to data released by the Ministry of Health in 2017. At this rate of increase, it is estimated that the immunization rates in the country will drop to around 80% within approximately five years, leading to a significant rise in the incidence of rarely seen diseases and the re-emergence of diseases that are currently not prevalent in society. Our study showed that 94.8% of participants adhered to the vaccination schedule for their children, 3% partially complied, and 2.2% did not adhere to the vaccination schedule. Despite high vaccination rates, the downward trend is concerning, and we believe that vaccination/immunization education provided to parents by health authorities could help mitigate this negative trajectory. In the current environment of increased misinformation due to improper use and organization of social media, it is evident that training is required to address vaccine-related beliefs and compliance rates.