Development of antibacterial coatings with enhanced stability using reactive emulsifiers in styrene emulsion polymerization
Stiren emülsiyon polimerizasyonunda reaktif emülgatörler kullanılarak stabilitesi arttırılmış, antibakteriyel kaplamaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 929791
  2. Yazar: MİNE AYBİKE ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA MENCELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Emülsiyon polimerizasyonu, ısı transferi, düşük viskozite, partikül boyutunu ve morfolojisini kontrol etme kabiliyeti nedeniyle sentetik elastomerler ve polimer lateksler dahil olmak üzere çeşitli polimerleri üretmek için yaygın olarak kullanılan bir metotdur. Uçucu organik bileşiklerin (UOB) azaltılmasına yönelik artan çevresel düzenlemeler, su bazlı kaplamalara olan talebi daha da artırarak su bazlı emülsiyon polimerizasyonunu tercih edilen bir yöntem haline getirmiştir. Tez çalışması kapsamında, emülsiyon polimerizasyonu yoluyla reaktif emülgatörler kullanılarak stabil, su bazlı stiren kopolimer latekslerin sentezini araştırılmaktadır. Çalışma, latekse farklı işlevler kazandıran hem katyonik hem de iyonik olmayan reaktif emülgatörleri kullanarak yeni bir yaklaşım getirmektedir. Katyonik emülgatörler lateksin antibakteriyel özelliklerini geliştirirken, iyonik olmayan emülgatörler hidrofilikliği iyileştirir ve kaplama uygulamaları için gerekli olan pürüzsüz, berrak yüzeylere katkıda bulunur. Bu çalışmaya önemli bir katkı, geleneksel yüzey aktif maddeler içermeyen reaktif katyonik emülgatörler kullanan ve mevcut literatürdeki bir boşluğu dolduran stiren bazlı polimerizasyon sistemlerinin belgelenmesidir. Tez çalışması kapsamında, kopolimer lateksler sistematik olarak sentezlendi. Stabilite, antibakteriyel ve şeffaf kaplama uygulamaları için uygunluğa odaklanarak yapıları ve kimyasal özellik ilişkileri araştırıldı. Emülgatör konsantrasyonundaki varyasyonlar, katı içerik, parçacık boyutu ve diğer temel özellikler üzerindeki etkilerini anlamak için incelenmiştir. Lateks filmlerin fiziksel ve termal özelliklerini değerlendirmek için termal analiz ve yüzey karakterizasyonu dahil olmak üzere bir dizi analitik teknik kullanılmıştır. Sonuçlar, reaktif emülgatörlerin lateks stabilitesini önemli ölçüde artırdığını, homojenliği artırdığını ve lateks filmlerin performansını optimize ederek üstün özelliklere sahip gelişmiş su bazlı kaplamaların geliştirilmesi için değerli bilgiler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polymer latexes and variety of synthetic elastomers are predominantly produced within emulsion polymerization, due to its ability to regulate heat, maintain low viscosity, and control particle size and morphology. The reducing volatile organic compounds (VOC's) have become significant subject of environmental regulations, which increased demand for water-based coatings, making emulsion polymerization a preferred method for their production. This thesis investigates the synthesis of stable, waterborne styrene copolymer latexes using reactive emulsifiers via emulsion polymerization. The study introduces a novel approach by utilizing both cationic and non-ionic reactive emulsifiers, which impart distinct functionalities to the latex. Cationic emulsifiers enhance the antibacterial properties of latex, while non-ionic emulsifiers improve hydrophilicity and contribute to smooth, transparent surfaces, which are essential for coating applications. A key contribution of this study is the detailed investigation of styrene-based polymerization systems utilizing reactive cationic emulsifiers in the absence of conventional surfactants, thereby addressing a notable gap in existing literature. The copolymer latexes were systematically synthesized, and their structure and property relationships were explored, focusing on latex stability and suitability for antibacterial and transparent coating applications. Variations in emulsifier concentration were studied to understand their impact on solid content, particle size, and other key properties. A range of analytical techniques were conducted for understanding of physical and thermal properties of the latexes. The results demonstrate that they enhance latex stability, improve uniformity, and optimize the performance of the latex films.