Olivetol temelli sol jel kaplamalar ile su tutmayan tekstil yüzeylerinin eldesi ve morfolojik özelliklerinin araştırılması
Obtaining water repellent textile surfaces with olivetol based sol-gel coatings and investigation of their morphological properties
  1. Tez No: 965207
  2. Yazar: GÖKHAN KÜRÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya genelinde hızla büyüyen ve stratejik önemi giderek artan tekstil endüstrisi, insanlık tarihi boyunca varlığını sürdüren ve gelecekte de varlığını devam ettirecek temel sektörlerden biri olmuştur. Bu endüstride, çok işlevli tekstil yapılarına olan ihtiyaç her geçen gün artmış; aynı anda birden fazla özelliği bünyesinde barındırabilen yenilikçi çözümler geliştirilmesi sektörün başlıca hedefleri arasında yer almıştır. Yanmazlık, antibakteriyel özellik, kir tutmama ve kırışmama gibi fonksiyonların aynı tekstil yapısında sağlanması bu doğrultudaki temel gerekliliklerden biri olmuştur. Bu çalışmada, moleküler hidrofobite özellikleri taşıyan yapılar kullanılarak, sol-jel kaplama yöntemiyle tekstil kumaş yüzeylerinde su ve yağ tutmayan, aynı zamanda termal özellikleri iyileştirilmiş kaplamalar elde edilmiştir. Suprem, interlok, ribana ve lacoste gibi kumaşlar, ham pamuk yapılı olmaları nedeniyle yüksek oranda hidroksil grubu içermekte ve bu da onların oldukça hidrofilik karakter göstermelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda, söz konusu kumaş yapılarına farklı oranlarda olivetol grubu içeren kaplamalar uygulanmış ve böylece yüzeyin hidrofilik karakteri azaltılmaya çalışılmıştır.Çalışmada yalnızca su ve yağ itici özellikler değil, aynı zamanda uygulanan sol-jel kaplama yöntemiyle kumaşların termal dayanım özellikleri de artırılmıştır. Ayrıca, kaplamalarda kullanılan hidrofob yan gruplar içeren olivetol temelli moleküler ünitelerin oranı değiştirilerek, kumaş özellikleriyle olivetol miktarı arasındaki korelasyon da analiz edilmiştir.Elde edilen olivetol temelli yüzey kaplamaları, yapısal olarak FTIR spektroskopisi ve X-ışını spektroskopisi (XRD) ile detaylı biçimde incelenmiştir. Kullanılan kumaşlar interlok, ribana, lacoste ve süprem gibi pamuk esaslı yapılar olmuştur. Kaplamaların yüzey morfolojisi ve kalınlığı ise SEM, AFM ve optik mikroskopi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, uygulanan sol-jel kaplamaların kumaşların termal özelliklerine etkisi TGA, DTA ve DSC analizleri ile ortaya konulmuştur. Su iticilik özellikleri sıvı temas açısı ölçümleri ile belirlenmiş ve olivetol miktarı ile kaplama kalınlığına bağlı olarak yüzeyin hidrofobik karakteri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile industry, which has rapidly grown worldwide and gained increasing strategic importance, has been one of the fundamental sectors throughout human history and is expected to maintain its significance in the future. In this industry, the demand for multifunctional textile structures has continuously increased, and developing innovative solutions that integrate multiple properties simultaneously has become a key objective. Providing functionalities such as flame retardancy, antibacterial activity, stain resistance, and wrinkle resistance within a single textile structure is considered essential. In this study, textile fabrics were coated with olivetol-based sol-gel structures possessing molecular hydrophobicity, aiming to achieve water- and oil-repellent as well as thermally enhanced textile surfaces. Fabrics such as suprem, interlock, rib, and lacoste, being composed of raw cotton, contain a high density of hydroxyl groups, which makes them highly hydrophilic. Therefore, coatings containing various concentrations of olivetol units were applied to these fabrics in order to reduce their hydrophilic character.The study not only focused on the development of hydrophobic and oleophobic surfaces but also on improving the thermal stability of the fabrics through sol-gel coating. Furthermore, the ratio of hydrophobic olivetol-based molecular units in the coating was varied to investigate the correlation between olivetol content and key fabric properties.The olivetol-based surface coatings obtained were structurally analyzed using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and X-ray Diffraction (XRD). The coated textile structures included interlock, rib, lacoste, and suprem fabric types. The surface morphology and coating thickness were examined in detail using Scanning Electron Microscopy (SEM), Atomic Force Microscopy (AFM), and optical microscopy. The thermal properties of the coated fabrics were evaluated using Thermogravimetric Analysis (TGA), Differential Thermal Analysis (DTA), and Differential Scanning Calorimetry (DSC). Water repellency was assessed by contact angle measurements, and the influence of olivetol concentration and coating thickness on surface hydrophobicity was thoroughly analyzed.