Ortaokul öğrencilerinin internet kullanımında ebeveynlerinin teknoloji kullanımlarına yönelik tutumları ile uyguladıkları kontrol yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between parents' attitudes toward technology use and their control strategies in the internet use of secondary school students
- Tez No: 929820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin internet kullanımında ebeveynlerinin uyguladıkları kontrol yöntemleri ile teknoloji kullanımlarına yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya, 10-14 yaş aralığında çocuğu bulunan, 280 ebeveyn katılmıştır. Katılımcıların 239'u kadın, 41'sı erkektir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, İnternet Kullanımımda Anne Baba Aracılığı Ölçeği (Ana Baba Formu), Dijital Ebeveynlik Ölçeği ile toplanmıştır. İkili gruplar için bağımsız örneklemler t-testi ikiden fazla gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmada, değişkenler arasındaki ilişkilerin genel yapısını ve yönünü belirlemek amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutumları ile internet kullanımında uyguladıkları aracılık stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. İnternet kullanımda aktif ve kısıtlayıcı aracılık stratejilerinin, çocukların dijital medya alışkanlıklarını farklı düzeylerde etkilediği tespit edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyine ve internet kullanım süresine göre ebeveynlerin tutum ve stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Dijital medyayı etkili kullanmaya yönelik ebeveyn tutumlarının, çocukların internet alışkanlıklarını desteklemede önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Dijital ebeveynlik tutumlarının çocukların medya kullanım alışkanlıklarını doğrudan şekillendirmediği, ancak rehberlik ve kontrol stratejilerinin bu alışkanlıklar üzerinde daha belirgin bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, ebeveynlerin dijital rehberlik ve kontrol becerilerini geliştirmek için eğitim programlarının faydalı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bu alandaki literatürün genişletilmesi amacıyla farklı ölçekler kullanılarak ve farklı yaş gruplarında çalışmanın tekrarlanması önerilmektedir. Bu tür araştırmalar, dijital ebeveynlik tutumlarının ve stratejilerinin çocukların dijital davranışları üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamaya katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between parents' control strategies applied during the internet use of secondary school students and their attitudes toward technology use. The study included 280 parents with children aged 10-14. Among the participants, 239 were female, and 41 were male. Data were collected using a Personal Information Form, the Internet Usage Mediation Scale for Parents, and the Digital Parenting Attitude Scale. Independent samples t-test was applied for binary groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used for groups with more than two categories. Correlation analysis was conducted to determine the general structure and direction of the relationships between variables. The findings revealed no statistically significant relationship between parents' digital parenting attitudes and their mediation strategies in internet usage. However, it was found that active and restrictive mediation strategies influenced children's digital media habits at varying levels. No statistically significant differences were observed in parents' attitudes and strategies based on gender, marital status, income level, or internet usage duration. It was determined that parental attitudes toward effective digital media use play an important role in supporting children's internet habits. While digital parenting attitudes do not directly shape children's media usage habits, guidance and control strategies were found to have a more pronounced effect on these habits. The findings suggest that training programs to enhance parents' digital guidance and control skills could be beneficial. Furthermore, it is recommended to replicate the study using different scales and age groups to expand the literature in this field. Such research could contribute to a more comprehensive understanding of the effects of digital parenting attitudes and strategies on children's digital behaviors.