Gebelikle ilişkili glikoprotein hızlı kart testininkeçilerde erken gebelik tanısındaki etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of pregnancy associated glycoprotein rapid card test in early pregnancy diagnosis in goats
  1. Tez No: 929821
  2. Yazar: MEHMET CAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MERVE KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gebelikle İlişkili Glikoprotein Hızlı Kart Testinin Keçilerde Erken Gebelik Tanısındaki Etkinliğinin Belirlenmesi Sunulan çalışmada, ineklerde kan serumundaki gebelikle ilişkili protein tespitine yönelik geliştirilmiş ticari hızlı kart testinin keçilerde erken gebelik tespitindeki etkinliğinin ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada sağlıklı ve fertil, 3-5 yaşlı 85 baş Kilis keçisi kullanıldı. Keçilere üreme mevsiminde 11 gün süreli intravaginal sünger uygulandı, sünger çıkartma günü 125 μg d-cloprostenol ve 500 IU PMSG enjeksiyonu protokolü ile östrus senkronizasyonu uygulandı. Östrüsteki keçiler doğal aşıma tabi tutuldu. Aşımlarından sonraki 21. ve 28. günde keçilerden kan örnekleri alındı. Gebelik tanısı için aşımlardan 35 ve 42 gün sonra keçilere transabdominal ultrasonografi (TAU) uygulandı. Alınan kan örneklerinden progestron (P4) ölçümü (Elektrokemilüminesans immünoassay yöntemi; Cobas E601, Roche, İsviçre) ve hızlı gebelik kart testi (IDEXX Alertys™ OnFarm Gebelik Testi; Westbrook, Maine, USA) yapıldı. Kırk ikinci gün ultrasonografik muayene sonuçları referans değer olarak kullanıldı. Keçilerin gebelik oranı %81 olarak tespit edildi. Yirmibirinci gün ve 28. gün hızlı gebelik kart testinin sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranlarının sırasıyla %79,41 ve %100; %93,75 ve %81,25; %98,18 ve %95,77 ve %51,72 ve %100; %82,14 ve %96,43 olduğu belirlendi. Yirmibirinci ve 28. gün hızlı gebelik kart test bulguları ile 42. gün TAU bulguları arasındaki uyumun sırasıyla kappa=0,55 ve kappa= 0,87 olarak yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Gebe keçilerin ortalama progesteron konsantrasyonları 21. gün ve 28. günde sırasıyla 6,30±0,27 ve 7,50±0,28 ng/ml olarak belirlendi. Progesteron konsantrasyonunda sırasıyla 21. gün ve 28. gün AUC değeri 0,958 ve 0,841, kesme değeri >4,19 ve >6,13 ng/ml, duyarlılık %88,2 ve %75, özgüllük %87,5 ve %75'ti. Yirmibirinci gün P4 kesme değerinin 28. güne göre gebeliği tahmin etmede daha yüksek bir özgüllük ve duyarlılık sağladığı belirlendi. Yirmibirinci ve 28. gün hızlı gebelik kart testine göre gebe olan keçilerin, 21. ve 28.
Özet (Çeviri)
Determination of the Efficacy of Pregnancy Associated Glycoprotein Rapid Card Test in Early Pregnancy Diagnosis in Goats The aim of the present study was to investigate the efficacy and reliability of a commercial rapid card test developed for the detection of pregnancy associated protein in bovine blood serum in the early detection of pregnancy in goat. Eighty-five healthy and fertile 3-5 year old Kilis goats were used in the study. The goats were subjected to intravaginal sponge application for 11 days in the breeding season and estrus synchronisation with 125 μg d-cloprostenol and 500 IU PMSG injection protocol on the day of sponge removal. Goats in oestrus were performed natural mating. Blood samples were taken from the goats on days 21 and 28 after mating. Transabdominal ultrasonography (TAU) was performed on 35 and 42 days after mating to diagnose pregnancy. Progesterone (P4) measurements (electrochemiluminescence immunoassay; Cobas E601, Roche, Switzerland) and a rapid pregnancy card test (IDEXX Alertys™ OnFarm Pregnancy Test; Westbrook, Maine, USA) were performed on blood samples. The results of the ultrasound examination on the forty-second day were used as a reference value. Pregnancy rate of goats was determined as 81%. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value rates of the 21st day and 28th day rapid pregnancy card test were 79.41% and 100%, 93.75% and 81.25%, 98.18% and 95.77%, 51.72% and 100%, 82,14% and 96,43% respectively. The agreement between the results of the 21st and 28th day rapid pregnancy test and the results of the 42nd day TAU was found to be at a high level with kappa=0.55 and kappa=0.87 respectively. Mean progesterone concentrations in pregnant goats were 6.30±0.27 and 7.50±0.28 ng/ml on days 21 and 28, respectively. For progesterone concentration, day 21 and day 28 AUC values were 0.958 and 0.841, cut-off values >4.19 and >6.13 ng/ml, sensitivity 88.2% and 75%, specificity 87.5% and 75%, respectively. Day 21 P4 cut-off value provided a higher specificity and sensitivity in predicting pregnancy compared to day 28.