Çocuğu sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılan parçalanmış ailelerin bazı sosyo-demografik özellikler açısından yaşam doyumları ve olumlu gelecek beklentileri üzerine bir çalışma
A study on the life satisfaction and positive future expectations of fragmented families benefiting from child social and economic support services in terms of specific socio-demographic characteristics
- Tez No: 929835
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALPTEKİN, PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Evrensel bir kurum olan ailenin parçalanması beraberinde birçok sosyal problemi gündeme getirmektedir. Bu sosyal problemlerden biri de ailelerin karşılaştığı yoksulluktur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çocuk odağında uyguladığı hizmetlerden olan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti; maddi yoksulluk içerisinde bulunarak çocuklarının temel ihtiyaçlarını yerine getirmekte güçlük çeken ailelere verilen ekonomik ve sosyal destek hizmetidir. Bu araştırmanın amacı, çocuğu sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılan parçalanmış ailelerin bazı sosyo-demografik özellikler açısından yaşam doyumları ve olumlu gelecek beklentilerini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama üzerine yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Elazığ Sosyal Hizmet Merkezi kanalıyla çocuğu sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılan ve dahil olma kriterlerine uyan 211 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'', ''Yaşam Doyumu Ölçeği'' ve ''Olumlu Gelecek Beklentisi Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırma verilerin analizi ise Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı ile elde edilmiştir. Çalışmada katılımcıların çoğunluğunun aile bütünlüğünü yitirdikten sonra ekonomik sorunlarla karşılaşarak ekonomik desteğe ihtiyaç duyduğu (%86,3) ve yarısının ise çaresizlik duyguları yaşayıp, içe kapandıkları (%51,3) tespit edilmiştir. Katılımcıların yaşam doyumu ölçeği üzerinden aldıkları puanlar ortalamanın altında kalarak düşük düzeyde bulunmuştur. Olumlu gelecek beklentisi ölçeğinden aldıkları puanlar ise orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Family is a universal institution, and the breakdown of the family brings numerous social problems. The poverty faced by families is one of these issues. The Social and Economic Support Service, performed by the Ministry of Family and Social Services with a focus on children, provides economic and social support to families struggling to meet their children's basic needs due to financial hardship. This study examines the life satisfaction and positive future expectations of fragmented families whose children benefit from social and economic support regarding specific socio-demographic characteristics. The study is structured on the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample comprises 211 participants whose children receive social and economic support services through the Elazığ Social Service Center and meet the inclusion criteria. Participants were interviewed using the“Socio-Demographic Information Form”, the“Life Satisfaction Scale,”and the“Positive Future Expectation Scale.”Data analysis was administered using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 program. The study found that most participants required financial assistance after losing a family union (86.3%), and half experienced desperation and withdrawal (51.3%). Participants' scores on the life satisfaction scale were below average, indicating low satisfaction levels. Their scores on the positive future expectation scale were moderate.