Foton duyar nanolif-metal kontrollü ilaç salım sistemlerinin hazırlanması ve aktivitelerinin incelenmesi
Preparation of photon-sensitive nanofiber-metal controlled drug release systems and investigation of their activities
- Tez No: 929837
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YILDIRIM, PROF. DR. AYHAN ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Dünya çapında kadınlarda en sık görülen meme kanserinin tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlardan biri olan Dozetaksel (Doc)'in yan etkilerini azaltıp, etkinliğini arttırmak için Dozetaksel, Heparin (HP) ve Fe3O4 nanopartikülleri yüklü PLA:Gel bikomponent çekirdek:kabuk nanoliflerinin hazırlanması bu tez çalışmasında hedeflenmiştir. Elektro-eğirme yöntemiyle hazırlanma koşulları optimize edilerek akış hızı PLA için 0,4 ml/sa, Gel için 1,2 ml/sa, voltaj 10 kV ve toplayıcıya uzaklığı 10 cm olarak belirlenmiştir. Kütlece % 45:55 PLA:Gel nanoliflerine kütlece % 2, 3 ve 5 oranlarında Doc (nanolifin çekirdek kısmı) ve HP (nanolifin kabuk kısmı) etkin maddeleri tekli ve ikili yüklenerek pH 3, 5,5 ve 7,4 ortamlarında, 37 °C'de in-vitro salım çalışmaları yapılmıştır. Nanoliflerin çekirdek kısmında bulunan Dozetaksel'in yaklaşık 80 saat gibi uzun bir sürede yavaş yavaş saldığı, buna karşın kabuk kısmındaki HP etkin maddesinin yaklaşık 10 saatte maksimum salım kapasitesine ulaştığı gözlemlenmiştir. İkili ilaç yüklü (DocHP) nanoliflerinin ilaç salımının, tekli ilaç yüklenmiş nanolifler ile benzer olduğu ve nanolif yapısındaki ilaç yükleme yüzdesi arttıkça daha fazla etkin madde salabildiği tespit edilmiştir. Nanoliflerin ilaç salım profillerini radyofrekans (RF) ile kontrol edebilmek için Doc ve HP yüklü nanolif yapısına kütlece % 30 Fe3O4 nanopartikülleri nanolifin çekirdek ve kabuk kısımlarına yüklenerek hazırlanmıştır. 15 dk RF uygulanarak Doc ve HP salımları incelenmiş ve RF uygulaması sonucu nanoliflerin ısınması ile yapılarındaki ilaç etkin maddelerinin salım hızlarının arttığı belirlenmiştir. Hazırlanan ilaç yüklü % 45:55 PLA:Gel nanoliflerinin MCF-7 meme kanser hücresi üzerindeki toksisitesi belirlenmiştir ve 72 saat sonunda 2 mg % 5 DocHP yüklü nanolifin en fazla kanser hücresini inhibe ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to prepare PLA:Gel bicomponent core:shell nanofibers loaded with Dozetaxel (Doc), Heparin (HP) and Fe3O4 nanoparticles to reduce the side effects and increase the effectiveness of Doc, which is used in the treatment of breast cancer. Electrospinning conditions were determined as flow rate 0.4 ml/h for PLA, 1.2 ml/h for Gel, voltage 10 kV and distance to the collector 10 cm. In-vitro release studies were carried out at 37 °C at pH 3, 5.5 and 7.4 by single and dual loading of Doc (core part of nanofiber) and HP (shell part of nanofiber) active substances at 2 %, 3 % and 5 wt % into 45:55 wt % PLA:Gel nanofibers. It was observed that Doc in the core part of the nanofibers was released slowly over a long period of about 80 hours, whereas the HP in the shell part reached its maximum release capacity in about 10 hours. It was found that the drug release of dual drug loaded (DocHP) nanofibers was similar to that of single drug loaded nanofibers and as the percentage of drug loading in the nanofiber structure increased, more active substance could be released. In order to control the drug release profiles of nanofibers by radiofrequency (RF), 30 wt % Fe3O4 nanoparticles were loaded into the core and shell parts of the nanofibers. It was determined that the release rates of the drugs increased with the heating of the nanofibers by applied RF for 15 minutes. The toxicity of the prepared drug loaded 45:55% PLA:Gel nanofibers on MCF-7 breast cancer cells was determined and it was concluded that 2 mg of 5% DocHP loaded nanofiber inhibited the most cancer cells at the end of 72 hours.