14. yy'dan günümüze plastik sanatlarda Pieta imgesi
The image of Pieta in plastic arts from the 14th century to the present
  1. Tez No: 929857
  2. Yazar: SÜEDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, 14. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir zaman diliminde plastik sanatlarda varlığını sürdüren Pieta imgesini incelemeyi amaçlamaktadır. Pieta, genellikle Meryem Ana'nın oğlu İsa'nın çarmıha geriliş sonrasında onun ölü bedeniyle tasvir edilen bir kompozisyonu içermektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Pieta imgesine değinirken, ikinci bölümünde resim sanatında Pieta İmgeleri ile çalışan başlıca sanatçılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Heykel Sanatı'nda Pieta İmgeleri ile çalışan başlıca sanatçılar incelenerek, Roma Pietası'nın Frudyen bakış açısıyla psikanalitik çözümlemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Pieta imgesinin çağdaş yorumları incelenmiştir. Tez, bu ikonik temsilin geçirdiği evrimi ve farklı dönemlerdeki sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığını anlamayı hedeflemektedir. Çalışma, Pieta imgesinin tarih boyunca sahip olduğu farklı anlamları, kültürel bağlamları ve estetik yorumları analiz ederek, plastik sanatlar içindeki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Pieta'nın tarih içindeki evrimi, dini sembolizm, estetik tercihler ve kültürel etkileşimlerin bir yansıması olarak ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
It tries to examine the Pieta image, which has existed in plastic arts for a period of time dating back to the 14th century. The Pieta usually features a composition depicting the Virgin Mary with the death of her son, Jesus, following his crucifixion. In the first part of this study, while mentioning the Pieta image, in the second part, the main artists working with Pieta Images in the art of painting are examined. In the third part, the main artists working with Pieta Images in Sculpture Art are examined and a psychoanalytical analysis of the Pieta of San Pietro from a Frudian perspective is made. In the fourth part, contemporary interpretations of the Pieta image are analyzed. The thesis aims at the evolution of this iconic representation and how it was interpreted by writers in different periods. The study aims to reveal the power of plastic arts by analyzing the different works, aesthetic repairs and aesthetic maintenance of the Pieta image throughout history. It is possible to consider the evolution, religious symbolism, aesthetic preferences and cultural communications in the history of the Pieta in some way.