(3-aminometilpiridin)-salisiliden Schiff bazının spektroskopik ve bazı elektronik özelliklerinin DFT metoduyla incelenmesi
Investigation of spectroscopic and some electronic properties of (3-aminomethylpyridine)-salicylidene Schiff base by DFT method
- Tez No: 929856
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasıda, (3-aminometilpiridin)-salisiliden Schiff bazı molekülünün yapısal, spektroskopik ve elektronik özellikleri B3LYP/6-311G++(d,p) düzeyinde Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanarak incelendi. Moleküler geometri, bağ uzunlukları, titreşim modları ve elektronik özelliklere ilişkin teorik öngörüler, özellikle heteroatomik bağları içeren karmaşık yapıların modellenmesinde, deneysel verilerle güçlü bir uyum göstermektedir. Titreşimsel analiz, FT-IR spektrumunda temel fonksiyonel gruplara karşılık gelen pikler belirlemiş ve teorik frekansların deneysel değerlerle yakından örtüştüğü ortaya konulmuştur. NMR analizi, sübstitüentlerin ve elektronik etkilerin vurgulandığı detaylı kimyasal kayma verileri sağlayarak deneysel bulgularla uyum göstermektedir. HOMO-LUMO analizi, büyük bir enerji aralığını (4,9353 eV) ortaya koyarak yüksek kararlılık ve orta düzeyde reaktiviteye işaret etmektedir. İyonizasyon potansiyeli ve kimyasal sertlik gibi elektronik tanımlayıcılar, molekülün elektron kaybına karşı direncini ve orta dereceli elektrofilik doğasını doğrulamaktadır. Doğrusal olmayan optik (NLO) özellikler, polarizabilite ve hiperpolarizabilite ile değerlendirilmiş ve çalışılan molekül üre gibi referans malzemelere kıyasla yüksek çizgisel olmayan optik özellik gösterdiği saptanmıştır. Moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritası, oksijen ve azot atomlarının elektrofilik merkezler, hidrojen atomlarının ise nükleofilik bölgeler olarak öne çıktığı reaktif bölgeleri vurgulamaktadır. Bu bulgular, Schiff bazı moleküllerinin karakterizasyonunda DFT yöntemlerinin doğruluğunu teyit etmektedir. Ayrıca, teorik ve deneysel yaklaşımları birleştirerek bu moleküllerin optoelektronik, doğrusal olmayan optik ve biyokimya alanlarındaki potansiyelini vurgulamakta ve ileri uygulamalar için yeni fırsatlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the structural, spectroscopic, and electronic properties of the (3-aminomethylpyridine)-salicylidene Schiff base molecule using Density Functional Theory (DFT) at the B3LYP/6-311G++(d,p) level. Theoretical predictions for molecular geometry, bond lengths, vibrational modes, and electronic properties show strong agreement with experimental data, particularly in modeling complex structures involving heteroatomic bonds. Vibrational analysis identifies FT-IR spectral peaks for key functional groups, with theoretical frequencies closely matching experimental values. NMR analysis provides detailed chemical shift data, aligning with experimental findings while highlighting substituent and electronic effects. HOMO-LUMO analysis reveals a large energy gap (4.9353 eV), indicating high stability and moderate reactivity. Electronic descriptors, including ionization potential and chemical hardness, confirm resistance to electron loss and moderate electrophilic nature. Nonlinear optical (NLO) properties, assessed through polarizability and hyperpolarizability, indicate enhanced optical responses compared to reference materials like urea. The molecular electrostatic potential (MEP) map highlights reactive sites, with oxygen and nitrogen as electrophilic centers and hydrogen atoms as nucleophilic sites. These findings validate DFT methods for characterizing Schiff base molecules and emphasize their potential in optoelectronics, nonlinear optics, and biochemistry, bridging theoretical and experimental insights while paving the way for future applications.