E-commerce customer analytics: Customer lifetime value management and optimization
E-ticaret müşteri analitiği: Müşteri yaşam boyu değeri yönetimi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 929864
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, e-ticaret sektöründe müşteri davranışını anlamak ve stratejik karar alma süreçlerini iyileştirmek için CLTV (Customer Lifetime Value) ve RFM (Recency, Frequency, Monetary) analiz yöntemlerini kapsamlı şekilde incelemektedir. Araştırmada Kaggle'dan alınan 525,461 gözlem içeren“Online Retail II”veri seti kullanılmıştır. Müşterilerin satın alma geçmişi, işlem sıklığı ve harcama tutarlarına ilişkin veriler, Python programlama dili ve Scikit-learn kütüphanesi kullanılarak işlenmiştir. RFM Analizi, müşterileri yenilik (Recency), sıklık (Frequency) ve parasal değer (Monetary) kriterlerine göre segmente etmiştir. Champions ve Potential Loyalists gibi yüksek değerli gruplar için özel kampanyalar, sadakat programları ve özelleştirilmiş indirimler önerilmiştir. New Customers grubuna ise alışkanlık geliştirme ve marka bağlılığını artırmaya yönelik stratejiler sunulmuştur. CLTV Analizi, müşterilerin yaşam boyu değerini tahmin ederek stratejik önceliklerin belirlenmesini sağlamıştır. Yüksek CLTV'ye sahip müşteriler için gelir artırıcı stratejiler geliştirilirken, düşük CLTV'ye sahip müşteriler için churn (müşteri kaybı) oranlarını azaltmayı hedefleyen sadakat programları önerilmiştir. Sonuç olarak, RFM ve CLTV yöntemlerinin birleştirilmesi, işletmelerin hem kısa vadeli pazarlama planlarını hem de uzun vadeli müşteri ilişkileri stratejilerini geliştirmesine olanak tanımaktadır. Bu analizler, işletmelere müşteri memnuniyeti, pazarlama etkinliği ve rekabet avantajı sağlama konusunda önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines CLTV (Customer Lifetime Value) and RFM (Recency, Frequency, Monetary) analysis methods to better understand customer behavior and improve strategic decision-making processes in the e-commerce sector. The research utilizes the“Online Retail II”dataset from Kaggle, containing 525,461 observations. Customer purchase history, transaction frequency, and spending amounts were processed using Python programming language and the Scikit-learn library. RFM analysis segmented customers based on three criteria: recency, frequency, and monetary value. For high-value groups such as Champions and Potential Loyalists, tailored campaigns, loyalty programs, and personalized discounts were proposed. For the New Customers segment, strategies focusing on habit-building and increasing brand loyalty were suggested. CLTV analysis estimated customers' lifetime value to prioritize strategic decisions. Revenue-boosting strategies were developed for customers with high CLTV, while loyalty programs aimed at reducing churn rates were recommended for those with low CLTV. In conclusion, combining RFM and CLTV methods allows businesses to enhance both short-term marketing plans and long-term customer relationship strategies. These analyses provide significant contributions to businesses in improving customer satisfaction, increasing marketing efficiency, and gaining competitive advantages.