E-ticarette iptal ve iadelerin müşteri yaşam değeri ve satın alma süreci üzerinde etkileri
The effects of cancellations and returns in e-commerce on custemer life value and purchose process
- Tez No: 941612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NİHAN CİCİ KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, günümüz ticaret anlayışında hızla büyüyen ve dönüşen e-ticaret sektöründe, taraflar arasındaki hukuki ilişkilerin daha etkin ve adil bir biçimde yürütülmesine, ticari boyutlarının taraflara olan etkenleri geliştirme amacıyla hazırlanmıştır. E-ticaret kapsamında gerçekleşen işlemlerin hukuki boyutları, tarafların hak ve yükümlülükleri ile karşılaştıkları sorunları kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Bu süreçler içerisinde finansal, müşteri değerleri ve satın alma süreçleri açısından değerlendirilme yapılmıştır. Çalışmanın odak noktası, e-ticaret işlemlerinde en sık karşılaşan uyuşmazlık alanlarından biri olan sipariş iptali ve ürün iadesi süreçleridir. İlgili süreçlerde ortaya çıkan hukuki ve ticari problemler analiz edilerek, bu durumların taraflar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Özellikle, iptal ve iade mekanizmalarının suistimale açık yönleri ve taraflar arasında ortaya çıkabilecek dengesizlikler tespit edilmiş; bu çerçevede tarafların korunmasına yönelik hukuki düzenlemeler ile sözleşmesel önlemlerde değerlendirilmeye alınmıştır. Ticaretin tamamlanmasının ardından başlayan süreçler, işletmeler ve tüketiciler açısından ayrı başlıklar altında analiz edilmiştir. Mevcut sözleşme hükümleri doğrultusunda tarafların maruz kaldığı olumsuzluklar incelenmiş. Olumsuzlukların iptal ve iade süreçlerinin işletmeler üzerindeki finansal etkileri, müşteri yaşam boyu değeri ve satın alma süreçlerindeki yansımaları da detaylı biçimde değerlendirilerek günümüzün ticaret anlayışında büyük rol alan B2C e-ticaret alanında tarafların yaşadığı sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the effective and equitable regulation of legal relationships between parties within the rapidly evolving and expanding e-commerce sector, which plays an increasingly central role in contemporary commercial practices. In addition to examining the legal frameworks, the study also seeks to assess the commercial implications of these relationships for both businesses and consumers. The research provides a comprehensive analysis of the legal dimensions of e-commerce transactions, focusing on the rights and obligations of the parties involved, as well as the challenges they encounter throughout the transactional process. These processes are further evaluated from financial perspectives, taking into account customer lifetime value and purchasing behaviors. The central focus of this study lies in the processes of order cancellation and product returns, which constitute one of the most prevalent sources of disputes in business-to-consumer (B2C) e-commerce. The legal and commercial challenges associated with these processes are analyzed in depth, with particular emphasis on the potential for abuse and the imbalances that may arise between the parties. Within this context, the study evaluates existing legal regulations and contractual mechanisms aimed at safeguarding the interests of both parties. Post-transactional stages are examined separately for businesses and consumers in order to provide a balanced and detailed assessment. The adverse consequences experienced by each party under current contractual frameworks are identified, and potential solutions are proposed. Furthermore, the financial implications of cancellation and return practices for businesses, their effects on customer lifetime value, and the broader impacts on consumer purchasing behavior are thoroughly evaluated. Through this analysis, the study aims to shed light on the legal and commercial issues encountered in B2C e-commerce, which holds a significant position in today's trade ecosystem.