Esrar kullanımına yönelik yürütülen suç siyaseti: Türkiye-ABD örnekleri üzerinden karşılaştırma
Crime policy on cannabis use: A comparative analysis of Turkey and the United States
- Tez No: 929868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de esrar kullanımıyla mücadele için benimsenen yöntemler, ABD ve kısmen Almanya (son düzenlemeler nedeniyle) ile karşılaştırılarak incelenmektedir. Esrar kullanımıyla mücadele, birçok bilim dalını ilgilendiren çok boyutlu bir konu olsa da Türkiye'de bu mücadele, caydırıcı cezalar üzerine kurulu ceza adalet sistemiyle yürütülmektedir. Ancak istatistikler, bu yöntemin etkisiz kaldığını göstermektedir. Dünyada ise esrarın kriminalize edilmemesi (dekriminalizasyon) ve hatta meşrulaştırılması yönünde bir eğilim bulunmaktadır. Bu araştırma, esrar kullanımına yönelik suç politikalarını çok yönlü bir bakışla ele almaktadır. İlk olarak esrarın tanımı, tarihçesi ve farklı dinlerdeki konumu üzerinde durulmuştur. Esrarın yasallaştırılmasına ilişkin tıbbi (sağlık), ekonomik (gelir potansiyeli), sosyal (toplumsal etkiler) ve hukuki (yasal düzenlemeler) argümanlar detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Ardından Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesindeki“uyuşturucu madde kullanma”suçunun temel unsurları, tarihsel gelişimi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Çalışma, esrar kullanımına ilişkin farklı suç siyaseti türlerini ve bunların etkilerini ABD eyaletleri özelinde analiz etmektedir. Türkiye ve ABD'den istatistiksel veriler kullanılarak, esrar politikalarının kamu sağlığı, ekonomi ve toplum üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Sonuç olarak esrar kullanımına yönelik suç siyasetinin karmaşık ve çok boyutlu bir konu olduğu, politika değişikliklerinin geniş kapsamlı etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods adopted to combat cannabis use in Turkey are examined in comparison with those of the United States and, to a limited extent, Germany (due to recent regulatory changes). Although combating cannabis use is a multidimensional issue that intersects with various scientific disciplines, Turkey primarily relies on a punitive criminal justice system to deter usage. However, statistics indicate that this approach has been ineffective. Globally, there is a growing trend toward decriminalizing and even legalizing cannabis. This research adopts a multifaceted perspective to analyze criminal policies related to cannabis use. First, the definition, historical background, and status of cannabis across different religions are explored. Detailed evaluations are provided for the medical (health implications), economic (revenue potential), social (community impact), and legal (regulatory frameworks) arguments supporting cannabis legalization. Subsequently, the study examines the fundamental elements, historical evolution, and practical challenges of the“drug use”offense under Article 191 of the Turkish Penal Code. The analysis focuses on diverse criminal policy approaches to cannabis use, particularly within U.S. states, and evaluates their impacts. By utilizing statistical data from Turkey and the U.S., the study discusses how cannabis policies affect public health, the economy, and society. In conclusion, it emphasizes that criminal policies toward cannabis use are complex and multidimensional, underscoring the far-reaching consequences of potential policy reforms.