Naif bir müdahale: 'Selam Dünyalı Biz Dostuz' adlı oyunun durumsal öz şefkat, başa çıkma tutumları, oyunsallık, mizah ve psikolojik dayanıklılığa etkisi
A naive intervention: The effect of the game 'Hello World, We Are Friends' on situational self-compassion, coping, playfulness, humor and resilience
- Tez No: 929867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mevcut çalışmada“Selam Dünyalı Biz Dostuz”adlı oyundan turuncu ve pembe oyun kartları kullanılarak terapötik bir oyun müdahalesi yapılmıştır. Yapılan oyun müdahalesinin oyunsallık, mizah, öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve başa çıkma üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam 2 grup bulunmaktadır. Her grupta 12'şer katılımcı (11 kız, 1 erkek) olmakla birlikte toplam 24 katılımcı çalışmaya katılmıştır. Çalışmada; Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği, Çok Boyutlu Mizah Duygusu Ölçeği, Durumsal Öz Şefkat Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubu oyundan hemen önce, oyundan hemen sonra ve oyundan 40 gün sonra (izlem) ölçek doldurmuştur. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamış olup oyun öncesinde ve sonrasında ölçek doldurulmuştur. Oyun kartlarının gerçekleştirilmek istenen müdahalenin yöntem geçerliliğini tespit etmek için 11 uzman psikologla pilot çalışma yapılmıştır. Görüşme süresi 13 dakika ile 82 dakika arasında değişiklik gösteren görüşmeler fenomenolojik analiz yardımıyla analiz edilmiştir. Pilot çalışma sonucuna göre uzmanlar, kullanılan oyun kartlarının müdahale olarak etkisinin değişkenlerle uyumlu olduğu görüşünde hem fikir olmuştur. Oyun çalışmasını derinlikli olarak incelemek ve öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve başa çıkma değişkenlerinin katılımcıları nasıl etkilediğini detaylandırmak adına fenomenolojik analiz yapılmıştır. Oyun müdahalesi 2 hafta sürmüş olup toplam 4 oturumdan oluşmuştur. Tekrarlı ANOVA bulgularına göre müdahale öncesi ve sonrasında oyunsallık, mizah, öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve başa çıkmada anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Fenomenolojik analiz bulgularına göre öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve başa çıkmada pozitif yönde anlamlı sonuç bulunmuştur. Bu terapötik oyun müdahalesi, Türk alan yazınındaki ilk yetişkin oyun çalışması olması bakımından gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current study, a therapeutic play intervention was conducted using orange and pink playing cards from the game called“Hello World, We Are Friends”. The effects of the play intervention on playfulness, humor, self-compassion, psychological resilience and coping were examined. There were 2 groups in the study, experimental and control groups. A total of 24 participants participated in the study, with 12 participants in each group (11 females, 1 male). The Adult Fun Tendency Scale, Multidimensional Sense of Humor Scale, Situational Self-Compassion Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Coping Attitudes Assessment Scale were used in the study. The experimental group filled out the scales immediately before the game, immediately after the game and 40 days after the game (follow-up). No intervention was applied to the control group, and the scales were filled out before and after the game. A pilot study was conducted with 11 expert psychologists to determine the methodological validity of the intervention intended to be carried out with the game cards. The interviews, which varied between 13 and 82 minutes in length, were analyzed using phenomenological analysis. According to the pilot study results, experts agreed that the effect of the game cards used as an intervention was consistent with the variables. Phenomenological analysis was conducted to examine the game study in depth and to detail how the variables of self-compassion, psychological resilience and coping affected the participants. The game intervention lasted 2 weeks and consisted of a total of 4 sessions. According to the repeated ANOVA findings, no significant differences were found in playfulness, humor, self-compassion, psychological resilience and coping before and after the intervention. According to the phenomenological analysis findings, positive significant results were found in self-compassion, psychological resilience and coping. This therapeutic game intervention provides important data for future studies as it is the first adult game study in the Turkish literature.