Kekemeliği ve konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarda işleyen bellek ve fonolojik farkındalık becerileri ile kekemelik şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between working memory, phonological awareness skills, and stuttering severity in children with stuttering and speech sound disorder
- Tez No: 929869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYDIN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kekemelik, ses, hece, kelime ve ifadelerdeki tekrarlamalarla belirgin, konuşma akışındaki bozuklukları ifade eder. Konuşma sesi bozukluğu, bireyin yaşına uygun sesleri doğru üretememesi durumudur. Çalışma belleği, bilgiyi işleme ve geçici depolamada önemli olan zihinsel sistemdir ve karmaşık görevlerde kritik rol oynar. Bu çalışma kekemeliği ve konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarda işleyen bellek ve fonolojik farkındalık becerileri ile kekemelik şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Hem kekemelik hem de konuşma sesi bozukluğu yaşayan çocukların yüzdesi tam olarak belirlenememiş olsa da bu iki bozukluğun birlikte görülme oranı normal popülasyona göre oldukça yüksektir. Kekemelik ve çalışma belleği arasında ilişki olduğunu daha önce yapılan araştırmalar göstermiştir. Kekemelik ve konuşma sesi bozukluğunun birlikte görülme nedenlerini ve fonolojik farkındalık becerileri ve işleyen bellek performansının kekemelik şiddetini nasıl etkilediğini anlamak, terapi süreçlerinde daha etkili yöntemler geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Çalışmaya kekemeliği ve konuşma sesi bozukluğu olan 6-8 yaş arasında olan 25 gönüllü katılımcı (11kız, 14 erkek)oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları, SST alt bileşenleri olan SET, Fonolojik Farkındalık Testi (FFT), Çalışma Belleği Ölçeği, KEŞİDA-4 ölçeğidir. Bu çalışmada, istatistiksel analizler IBM SPSS 27 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçekler hesaplandıktan sonra, analize başlamadan önce tüm ölçüm araçlarının normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, analizlerde Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelendi. Bulgular, kekemeliğin SET, ve FFT puanlarına bağlı olarak fonolojik süreçlerle ilişkili olduğunu ve çalışma belleği kapasitesinin kekemelik şiddeti üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak, kekemelik şiddetiyle ilgili kesin yorum yapmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Kekemelik şiddetinin fonolojik becerilerle ve işleyen bellekle ilişkisini inceleyen bu çalışma, terapistlerin kekemeliği olan çocukların değerlendirme ve terapi süreçlerinde dikkate almaları gereken önemli unsurları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Stuttering refers to disruptions in the flow of speech, characterized by repetitions of sounds, syllables, words, or phrases. Speech Sound Disorder (SSD) occurs when an individual is unable to produce age-appropriate speech sounds correctly. Working memory is a cognitive system essential for processing and temporarily storing information, playing a critical This study aims to examine the relationship between working memory and phonological awareness skills with stuttering severity in children with both stuttering and SSD. Although the exact percentage of children experiencing both stuttering and SSD is not precisely determined, the co-occurrence of these two disorders is significantly higher compared to the general population. Previous research has shown a relationship between stuttering and working memory. Understanding the reasons behind the co-occurrence of stuttering and SSD, as well as how phonological awareness skills and working memory performance influence stuttering severity, may contribute to the development of more effective therapeutic methods. The study consists of 25 voluntary participants aged 6-8 years (11 girls, 14 boys) with both stuttering and SSD. The data collection tools used in this research include SST subcomponents such as SET, the Phonological Awareness Test (PAT), the Working Memory Scale, and the KEŞİDA-4 scale. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 27 software. Before starting the analysis, it was verified whether all measurement tools met the assumption of normal distribution. The relationships between the scales were examined using the Pearson correlation method to determine the strength and direction of the correlations. The findings indicate that stuttering is related to phonological processes based on SET and PAT scores, while working memory capacity does not have a direct impact on stuttering severity. However, more data is needed to make definitive conclusions about stuttering severity. This study, which investigates the relationship between stuttering severity, phonological skills, and working memory, highlights key factors that therapists should consider in the assessment and therapy processes for children who stutter.