Sosyal etki pazarlaması bağlamında tüketici tutum ve satın alma davranışları
Consumer attitudes and purchasing behaviors in the context of social impact marketing
  1. Tez No: 929871
  2. Yazar: EMRECAN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARAMEHMET ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca hayatın her döneminde ve her yerinde tüketim gerçekleştiren bireyler, bu tüketim eyleminde bazı tutum ve davranışlar sergilerler. Sergilemiş oldukları tutum ve davranışlar, bir etkileyen tarafından şekillendirilebilir ve eyleme yönlendirilebilir. Bahsedilen bu etki, insanın var oluşundan bugüne kadar farklı biçimlerde ve kullanımlarda karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin tüketim tutum ve davranışlarında belirleyici olan bu etki, genel kullanımı ile sosyal etki pazarlaması olarak adlandırılmaktadır. İşletmeler ve markalar, tüketicilerin tutum ve satın alma davranışlarını yönlendirmek için çeşitli sosyal etki pazarlama çabalarına başvurmaktadır. Bu araştırmanın amacı, sosyal etki pazarlaması bağlamında tüketici tutum ve satın alma davranışlarını X, Y ve Z kuşakları özelinde incelemektir. Araştırma, sosyal etki pazarlaması çabalarının etkinliği ile tüketici tutum ve satın alma davranışları nezdinde değerlendirmeyi ve bu alanda hem akademik hem de uygulamalı bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Keşifsel araştırma yöntemi çeşitlerinden biri olan odak (focus) grup görüşmesi yöntemi ile gerçekleştirilen çalışma, X, Y ve Z kuşaklarının her birinden altışar olmak üzere rastgele seçilen toplamda 18 katılımcı ile sınırlı tutulmuştur. Sosyal etki pazarlaması bağlamında tüketici tutum ve satın alma davranışlarının incelendiği bu araştırmada, X, Y ve Z kuşaklarına ayrı ayrı yöneltilen 13 soru deşifre edilmiş ve incelenmiştir. Katılımcılardan elde edilen cevaplar, eleştirel söylem analizi yöntemi ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, individuals have engaged in consumption in every period and place of life, demonstrating specific attitudes and behaviors during these activities. These attitudes and behaviors can be shaped and directed by various factors. This influence, which has appeared in different forms and usages throughout human history, is generally referred to as social impact marketing. Businesses and brands utilize various social impact marketing strategies to influence consumers' attitudes and purchasing behaviors. The aim of this research is to examine consumer attitudes and purchasing behaviors within the context of social impact marketing, focusing on Generation X, Y, and Z. The study seeks to evaluate the effectiveness of social impact marketing efforts in shaping consumer attitudes and purchasing decisions and aims to contribute both academically and practically to this field. The research, conducted using the exploratory focus group interview method, is limited to a total of 18 participants, randomly selected with six participants from each generation (X, Y, and Z). In this study, which investigates consumer attitudes and purchasing behaviors in the context of social impact marketing, 13 questions specifically directed to each generation were transcribed and analyzed. The responses obtained from participants were interpreted using the critical discourse analysis method.