Türkiye beslenme ve sağlık araştırması verilerine göre antropometrik parametrelerin kardiyovasküler risk faktörleri ve olgularla ilişkisi: Metodolojik ikincil analiz çalışması
Association of anthropometric parameters with cardiovascular risk factors and cases according to the turkish nutrition and health survey data: A methodological secondary analysis study
- Tez No: 929872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'yi ulusal düzeyde temsil eden TBSA (2017) verileri kullanılarak beden kitle indeksi, bel çevresi, bel-kalça oranı, bel-boy oranı, boyun çevresi, abdominal hacim indeksi ve beden şekil indeksi parametrelerinin kardiyovasküler risk faktörleri ve olgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, metodolojik tipte bir çalışmadır. 18 yaş ve üzeri 9814 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Her iki cinsiyet için antropometrik parametrelerin tip2 DM, hipertansiyon, dislipidemi ve KVH için öngörü yeteneklerinin ROC eğrisi ile değerlendirilmiştir. Her antropometrik parametre için bir ya da birden fazla kesim noktasına yer verilmiştir. Her parametre için regresyon modelleri kurularak KVH için oluşturdukları risk değerlendirilmiştir. ROC analizine göre kadınlarda KVH ve incelenen risk faktörleri için en iyi öngörüyü sağlayan bel-boy oranı iken erkeklerde bel-kalça oranı ve bel-boy oranıdır. Her iki cinsiyette de bunları bel çevresi ve abdominal hacim indeksi takip etmektedir. Erkeklerde BKİ'de obezite için bilinen kesim noktası olan 30 kg/m2'de HT, DL ve KVH için sensitivite değeri %50'nin altına düşmektedir. Kadınlarda, bel-boy oranı, bel çevresi ve abdominal hacim indeksi alt çeyreklik dilimdekilere göre en üst çeyreklikte bulunanlarda KVH riskinde yaklaşık 2,5 kat artışa işaret ederken, erkeklerde BKİ, bel çevresi ve abdominal hacim indeksi 2,5-2,7 katlık risk artışına işaret etmektedir. Bel-boy oranı ve bel çevresi, kadınlarda kardiyometabolik riski en fazla gösteren parametreler olup obezitenin ve kardiyometabolik riskin taranmasında kullanılabilir. Erkeklerde BKİ'de 28 kg/m2'nin uygun kesim noktası olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between body mass index, waist circumference, waist-hip ratio, waist-height ratio, neck circumference, abdominal volume index and body shape index parameters with cardiovascular risk factors and cases using TBSA(2017) data representing Turkey at the national level. This research is a methodological study. 9814 people aged 18 and over were included in the study. The predictive abilities of anthropometric parameters for type2DM, hypertension,dyslipidemia and CVD were evaluated with ROC curve for both genders. One or more cut-off points were included for each anthropometric parameter. Regression models were established for each parameter and the risk they pose for CVD was evaluated.According to ROC analysis, waist-height ratio provided the best prediction for CVD and the examined risk factors in women, while waist-hip-ratio and waist-height-ratio in men. These were followed by waist circumference and abdominal volume index in both genders. In men, the sensitivity value for HT,DL and CVD falls below 50% at the known cut-off point for obesity in BMI of 30kg/m2. In women, waist-height ratio, waist circumference and abdominal volume index indicate an approximately 2.5-fold increase in CVD risk in those in the top quartile compared to those in the bottom quartile, while in men, BMI, waist circumference and abdominal volume index indicate a 2.5-2.7-fold increase in risk. Waist-height-ratio and waist circumference are the parameters that most indicate cardiometabolic risk in women and can be used to screen for obesity and cardiometabolic risk. In men, a cut-off point of 28kg/m2 in BMI can be recommended.