Effect of atmosphere on power attenuation in free space optical communication systems
Serbest uzay optik haberleşme sistemlerinde atmosferin güç zayıflaması üzerine etkisi
- Tez No: 929874
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, Serbest Uzay Optik (FSO) haberleşme sistemlerinin alıcısında karşılaşılan atmosferik soğurma, saçılma [1] ve türbülans nedeniyle güç zayıflamasını araştırmaktır. Atmosferik koşullar nedeniyle FSO sistemlerinde meydana gelen güç kayıpları karakterize edilecek ve bu kayıpların sistem performansı üzerindeki etkisi değerlendirilecektir [2]. Zayıflama seviyelerine ve kullanılan dedektörlerin özelliklerine dayanarak, gerekli bağlantı kullanılabilirliği için vericide ihtiyaç duyulan güç seviyeleri tahmin edilecektir. Tezde, atmosferik soğurma ve saçılmanın FSO sistemlerinin güvenilirliği ve verimliliği üzerindeki kritik etkilerini anlamak için teorik yöntemler araştırılacak ve çözümler önerilecektir [3]. Araştırmanın sonuçları, FSO teknolojisinin atmosferdeki güç kayıplarına karşı dirençli olması için yeni stratejilere rehberlik etmede önemli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the power attenuation due to atmospheric absorption, scattering [1] and turbulence faced at the receiver of Free Space Optics (FSO) communication systems. Power losses will be characterized in FSO systems due to atmospheric conditions and the impact of these losses on the system performance will be evaluated [2]. Based on the attenuation levels and the characteristics of the detectors used, power levels needed at the transmitter will be estimated for the required link availability. The thesis will search theoretical methods to understand the critical effects of atmospheric absorption and scattering on the reliability and efficiency of FSO systems and solutions will be proposed [3] The results of the research can make an important contribution to guide new strategies for FSO technology to be resilient to power losses in the atmosphere.