Özel sağlık kuruluşlarında sağlıkçalışanlarının psikolojik dayanıklık düzeylerinin demografik etkenler ve çalışma koşulları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of psychological resilance levels of health workers in private health care institutions in terms of demographic factors and working conditions
  1. Tez No: 929875
  2. Yazar: TUĞBA FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilindeki, biri özel üniversite hastanesi dördü özel hastane olmak üzere toplam beş özel sağlık kuruluşunda görev yapan sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ve bu durumun mesleğe etkisi incelenmiştir. Günümüzde sağlık sektöründe çalışanların karşılaştığı zorluklar ve stres kaynakları, psikolojik dayanıklılığın önemini artırmaktadır. Bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve sonucun gerek hastane yöneticilerinin, çalışanların performanslarından sağladıkları verim açısından gerek hizmet alan hastaların memnuniyet derecesi açısından gerekse sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığının mesleki ve sosyal yaşamlarındaki performanslarına olan etkisi açısından yarar sağlamasına yöneliktir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılığının hem bireysel hem de mesleki düzeyde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Psikolojik dayanıklılığı yüksek olan çalışanların, iş yükü ve stresle daha etkili başa çıktıkları, genel iş tatminlerinin ve mesleki performanslarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, dayanıklılığı artırıcı stratejilerin uygulanmasının, çalışanların hem kişisel hem de profesyonel yaşam kalitelerini artırabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma aynı zaman da sağlık sektöründeki özel sağlık kuruluşlarında çalışanların psikolojik sağlığını ve mesleki performanslarını geliştirmek için uygulanabilir stratejilerin belirlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the psychological resilience of healthcare professionals working in five private healthcare institutions in Istanbul, including one private university hospital and four private hospitals, and the impact of this resilience on their profession. The challenges and sources of stress faced by healthcare workers in today's healthcare sector have highlighted the importance of psychological resilience. The aim of this research is to identify the factors affecting healthcare workers' psychological resilience and to provide insights that can benefit hospital managers in terms of employee performance and productivity, patient satisfaction, as well as the impact of resilience on the professional and social lives of healthcare workers. The research was conducted using a quantitative survey method. The findings indicate that psychological resilience plays a significant role at both individual and professional levels. Workers with higher psychological resilience are better able to cope with job demands and stress, and they exhibit higher levels of job satisfaction and professional performance. Additionally, implementing strategies to enhance resilience can improve both personal and professional quality of life for employees. This study also contributes to the identification of actionable strategies to improve psychological health and professional performance in private healthcare institutions.