Sosyal sözleşme teorilerinde kadının yeri: Kamusal alan ekseninde bir inceleme
The place of women in social contract theories: A review on the axis of the public space
  1. Tez No: 929878
  2. Yazar: GÖKÇEBANU SEVİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Antik Yunan'dan itibaren, bireylerin sosyal, siyasal, ekonomik ve hukuki yaşamlarını şekillendiren kamusal alan ile özel alan arasındaki ayrım, kadınların toplumsal statüsünü, rol ve sorumluluklarını, hak ve özgürlüklerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu ayrım, sadece kadınların toplum içindeki konumunu belirlemekle kalmamış, aynı zamanda toplumun kadınlara bakışını da derinden şekillendirmiştir. Sosyal sözleşme kuramları, hukuk ve felsefe tarihine olan etkileri açısından bireylerin toplum ve devlet karşısındaki haklarını, özgürlüklerini ve rollerini belirleyen temel bir araç olmuştur. Ancak, klasik sosyal sözleşme teorilerinde kadın; genel anlamda sözleşmeden dışlanmış, aile ve ev yaşamı ile ilişkilendirilmiştir. Klasik sosyal sözleşme kuramlarında kadının konumunu belirlemek adına yapılan araştırmanın sınırları, sosyal sözleşme kuramları ekseninde Thomas Hobbes, John Locke ve Jean-Jacques Rousseau'nun sosyal sözleşmeleri ile belirlenmiş ve Thomas Hobbes, John Locke ve Jean-Jacques Rousseau'nun sosyal sözleşme kuramlarını açıkladıkları eserlerine öncelik verilmiştir. Kamusal alan ile özel alan ayrımının sosyal sözleşme kuramlarındaki rolü ve bu ayrımın kadınların konumuna yaptığı etkiler göz önünde bulundurularak, kadının klasik sosyal sözleşme teorilerindeki yeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since ancient Greece, the distinction between the public and private spheres, which has shaped the social, political, economic and legal lives of individuals, has significantly affected the social status, roles and responsibilities, rights and freedoms of women. This distinction not only determined the position of women in society, but also deeply shaped society's view of women. In terms of their impact on the history of law and philosophy, social contract theories have become a fundamental tool that determines the rights, freedoms and roles of individuals vis-à-vis society and the state. However, in classical social contract theories, women; generally excluded from the contract and associated with family and home life. The boundaries of the research conducted to determine the position of women in classical social contract theories are determined by the social contracts of Thomas Hobbes, John Locke and Jean-Jacques Rousseau on the axis of social contract theories, and are based on the works of Thomas Hobbes, John Locke and Jean-Jacques Rousseau in which they explain their social contract theories. priority has been given. Taking into account the role of the distinction between public and private spaces in social contract theories and the effects of this distinction on the position of women, the place of women in classical social contract theories is revealed.