Yiyecek ve içecek işletmeleri çalışanlarının gıda alerjisi bilgi düzeyleri, tutumları ve davranışları: Şanlıurfa örneği
Food allergy knowledge levels, attitudes and behaviors of food and beverage business employees: Şanlıurfa example
  1. Tez No: 929877
  2. Yazar: FATMA BEŞALTI EDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde faaliyet gösteren yiyecek ve içecek işletmelerinde çalışan personellerin gıda alerjisi konusundaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gıda alerjisi; gıda güvenliği ve tüketici sağlığı açısından kritik bir öneme sahip olup, özellikle yiyecek ve içecek sektöründeki çalışanların farkındalık düzeyi, işletmelerde sunulan hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini doğrudan etkilemektedir. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa ilindeki yiyecek ve içecek işletmelerinin çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem, amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup mutfak personeli ve servis elemanları gibi gıda alerjisiyle doğrudan ilişkili çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmada nicel bir yaklaşım benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Veriler 27 Ağustos 2024-27 Eylül 2024 tarihleri arasında, yüz yüze anket yöntemiyle 409 katılımcıdan toplanmıştır. Ancak toplanan anketlerden 57'si eksik veya geçersiz yanıtlar nedeniyle analize uygun bulunmamış olup, araştırmada 352 geçerli anket formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; katılımcıların gıda alerjisi bilgi ve tutum düzeyleri orta düzeyde çıkarken, davranışları ise orta riskli düzey bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bu veriler, çalışma kapsamındaki amaç ve sorunsal çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge levels, attitudes and behaviors of personnel working in food and beverage businesses operating in Şanlıurfa province regarding food allergy. Food allergy is of critical importance in terms of food safety and consumer health, and the awareness level of employees, especially in the food and beverage sector, directly affects the service quality and customer satisfaction offered in businesses. The universe of the study consists of employees of food and beverage businesses in Şanlıurfa province. The sample was selected with the purposive sampling method and consists of employees directly related to food allergy, such as kitchen staff and service personnel. A quantitative approach was adopted in the study and a questionnaire form was used as the data collection tool. Data were collected from 409 participants via face-to-face survey method between August 27, 2024 and September 27, 2024. However, 57 of the collected questionnaires were not found suitable for analysis due to incomplete or invalid responses, and 352 valid questionnaire forms were used in the study. According to the findings; While the food allergy knowledge and attitude levels of the participants were at a moderate level, their behaviors were found to be at a moderate risk level. The data obtained in the research were evaluated within the scope of the study's purpose and problems.