Sektorinoplasti ameliyatında hekimin hukuki ve cezai sorumluluğu
Legal and criminal responsibility of the physician in sectorinoplasty surgery
  1. Tez No: 929879
  2. Yazar: ABDULLAH EGEMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışması, septorinoplasti ameliyatlarında hekimin hukuki ve cezai sorumluluklarını incelemektedir. Septorinoplasti, estetik kaygılardan ziyade hastanın sağlıklı nefes almasını sağlama amacıyla yapılan bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle, hasta ile hekim arasındaki ilişki genellikle atipik bir vekalet sözleşmesi benzeri olduğu değerlendirilmektedir. Hekimlerin, ameliyat öncesinde hastaları detaylı bir şekilde bilgilendirme ve aydınlatılmış onam alma yükümlülüğü bulunmaktadır. Ayrıca, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyonların önlenmesi için gereken dikkat ve özenin gösterilmesi zorunludur. Hukuki açıdan, hekimin sorumluluğuna gidilememesi genellikle tıbbi standartlara uygunluk, hastanın rızası ve tıbbi endikasyon şartlarının varlığına bağlıdır. Cezai sorumluluk ise, hekimin kusurlu davranışları ile doğrudan ilişkilidir. Çalışma, bu çerçevede yapılan düzenlemeler, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında hukuki değerlendirmeler yaparak septorinoplasti ameliyatlarının hukuki boyutunu kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal and criminal responsibilities of the physician in septorhinoplasty surgeries. Septorhinoplasty is a surgical intervention performed for the purpose of ensuring healthy breathing of the patient rather than aesthetic concerns. Therefore, the relationship between the patient and the physician is generally considered to be similar to an atypical power of agency contract. Physicians have an obligation to inform patients in detail before surgery and to obtain informed consent. They are also obliged to exercise due care and attention to prevent complications during and after surgery. In legal terms, the physician's liability generally depends on compliance with medical standards, the patient's consent and the existence of medical indications. Criminal liability, on the other hand, is directly related to the physician's negligent behavior. This study comprehensively addresses the legal aspects of septorhinoplasty surgeries by making legal evaluations in the light of the regulations, doctrinal opinions and decisions of the Court of Cassation.